Roztroušená skleróza mozkomíšní

Roztroušená skleróza je jedním z nejzávažnějších neurologických onemocnění pro svou vysokou incidenci (v naší geografické oblasti 1 případ na 1 000 obyvatel) a pro svou tendenci postihovat a invalidizovat především jedince na začátku produktivního věku.

Roztroušená skleróza je demyelinizačním onemocněním, jehož příčina není přesně známá. Předpokládá se vliv složek autoimunitních, genetických, virových. Vlivem těchto faktorů dojde ke vzniku chronického zánětu a destrukci myelinové pochvy v bílé hmotě mozku a míchy (postižen jen centrální myelin, vlastní axony jsou zachovány), vznikají plaky – vícečetná nepravidelná ložiska – jizvy. Tím dochází k poruše vedení el. impulsu  po nervové dráze z mozku do periferie.

Onemocnění vzniká nejčastěji mezi 20 – 40 rokem života. Má období atak a remisí. Ataka je charakteristická rozvojem ložiskové nebo víceložiskové neurologické dysfunkce. Po určité době dochází k remisi. Po první atace dochází většinou k úplné úpravě, při dalších atakách jsou již remise neúplné a dochází k nárůstu neurologické symptomatologie. Po několika letech již není průběh roztroušené sklerózy atakovitý, ale chronicko – progresivní.

Neurologické příznaky jsou různorodé a odpovídají místům nervového systému, jež jsou postiženy zánětlivými ložisky.

Na začátku onemocnění nebývají výraznější paresy ani spasticita, objevuje se únava, slabost, poruchy zraku, dvojité vidění, nejistota při chůzi, zakopávání, pády, neobratnost rukou. Postupně se objevují spastické paresy a poruchy čití asymetricky, poruchy rovnováhy, ataxie jedné končetiny až těžká ataxie chůze, závratě, poruchy mluvení, polykání, urputná bolest (zánět trojklaného nervu), poruchy sfinkterů – imperativní močení (náhlé nucení na mikci), inkontinence nebo retence, poruchy defekace u těžkých poruch, poruchy psychické sekundárního charakteru vzhledem k chorobě, deprese.

Podle vývoje dělíme roztroušenou sklerózu na formu maligní – během několika let je pacient připoután na lůžko, remise je nedokonalá a na  formu benigní – lehká symptomatologie, často monosymptomatologie .

Infekce a traumata roztroušenou sklerózu zhoršují. Gravidita a následné šestinedělí často vedou ke zhoršení roztroušené sklerózy. Opakovaná gravidita může být sama spouštěcím mechanismem.

Léčba roztroušené sklerózy není cílená, protože neznáme přesně příčinu vzniku. V období atak a dále jako prevence relapsu se podávají imunosupresiva a kortikoidy. Dále se podává léčba symptomatická v rámci jednotlivých příznaků choroby, vitamínoterapie, důležitá je pravidelná rehabilitace a životospráva, omezení námahy a fyzické zátěže, ochrana před prochladnutím a infekcí (každé infekční onemocnění léčit klidem), psychoterapie.

Další informace o nemoci: http://www.ereska.cz/

porovnání zdravých a nemocných nervů

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031