Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

CITAK

Chci zase na počítač i s roztroušenou sklerózou

CITAK

Nově i jako terénní služba

Na přání vyjedeme za klienty z Královéhradecké kraje a Pardubic. V ojedinělých případech i dále. Volejte na 491 610 620 nebo napište na citak@dsj-zirec.cz.

I bez pomoci rukou lze nakoupit v e-shopu nebo zavolat blízkým. Díky specialistům našeho Centra informačních technologií a alternativní komunikace budete zase používat počítač, telefon nebo televizi.

Co je CITAK?

Centrum informačních technologií a alternativní komunikace Domova sv. Josefa (zkráceně CITAK) pomáhá nemocným roztroušenou sklerózou znovu ovládat moderní technologie.

Překonáme spolu každodenní překážky

I když vás vaše tělo kvůli nemoci zradilo, zase budete používat počítač, telefon nebo televizi. Zavoláte rodině, nebo přivoláte personál, když vás třeba otravuje moucha (ano i takové věci nemocným znepříjemňují život).

Náš tým specialistů přizpůsobuje moderní technologie, abyste je dokázali používat i s roztroušenou sklerózou. A to i bez pomoci rukou, nebo řeči. 

Takže i když vám přestanou sloužit ruce, ještě to nevzdávejte. Máme řadu chytrých řešení, díky kterým budete moci zase ovládat přístroje ve svém okolí. 

Mnohá z těchto řešení jsou velmi levná a lze je snadno uplatnit přímo u vás doma. Díky tomu se zvýší vaše soběstačnost a třeba i najdete nové uplatnění v běžném životě. 

Někteří naši klienti se díky pomoci CITAK zase vrátili do práce. I vám pomůžeme znovu získat soběstačnost, sebevědomí a svobodu.

Sehraný tým odborníků

Naše Centrum informačních technologií a alternativní komunikace tvoří sehraný tým složený ze sociálního pracovníka, IT specialisty a logopeda. A že to opravdu umí, o tom svědčí i ocenění odborné poroty v mezinárodní soutěži Social­Marie (soutěz projektů zaměřených na sociální inovace). Ocenění jsme získali na jaře 2022. 

Speciální pedagog

Diagnostika, společné hledání řešení s klientem, komunikační plán, kognitivní trénink, průběžná aktualizace plánu.

IT specialisté

Hledají chytrá řešení. Podílí se na nácviku s pomůckami.

Sociální pracovník

Vede poradnu. Stará se o využití CITAK postupů v každodenním životě hendikepovaného

Ovládání ústy, hlasem nebo očima

Společně s vámi vybereme vhodnou alternativu pro ovládání mobilu a počítače (ústy, hlasem, nebo očima). Díky speciálním pomůckám, jakými je třeba (počítačová) ústní myš se někteří naši klienti dokonce zase vrátili do práce.

Pomůžeme vám znovu získat soběstačnost, sebevědomí a svobodu.

Se kterými pomůckami pracujeme

Ústní myš MouthMouse

Ovládání počítače a dalších elektrických přístrojů ve Vašem okolí foukáním do speciální tyčinky nebo hlasem

Silou hlasu

Ovládání okolí hlasem

Tobii

Ovládání počítače očima

Přijedeme za vámi

Na vaše přání dojedeme až k vám domů. Nově totiž nabízíme terénní službu, která vyjíždí přímo ke klientům. Pro zatím službu nabízíme pouze v Královéhradeckém kraji a v Pardubicích. 

Chytrá řešení také představujeme klientům při pobytu v Domově sv. Josefa. Ale mnohé se dá vyřešit i po telefonu či videohovoru. 

Novinky od našich specialistů