Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Roztroušená skleróza

Mýty a fakta o roztroušené skleróze

O roztroušené skleróze koluje mezi lidmi mnoho mýtů a zavádějících nebo nepřesných informací. Podívejme se na to, co je a co není pravda?

Publikováno: 16. 4. 2023

rozhovor s Martou Vachovou

Díky webu ereska-aktivne, kde přeložili článek 7 Myths and Facts About Multiple Sclerosis, vám můžeme přinést zprávu o tom, jaké jsou nejčastější mýty související s roztroušenou sklerózou. 

Mýtus 1: Roztroušená skleróza je nemoc seniorů

Roztroušená skleróza není nemocí seniorů. Pacienty se naopak nejčastěji stávají osoby ve věku 20 až 50 let. Nemoc ale může postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku. Více nemocných je mezi ženami než mezi muži.

Mýtus 2: S roztroušenou sklerózou nemůžu mít děti

Mýtus, že s roztroušenou sklerózou není možné mít děti, je poměrně rozšířený a nezakládá se na pravdě. Studie prokazují, že onemocnění nemá negativní vliv na šanci otěhotnět. Nemusí automaticky znamenat ani těhotenské komplikace. Příznaky nemoci se mnohdy v těhotenství zmírňují, zejména v druhém a třetím trimestru. Po porodu se sice zvyšuje riziko, že se symptomy roztroušené sklerózy opět ohlásí, ale těhotenství nemá z dlouhodobého hlediska vliv na to, jak bude nemoc působit na celkové zdraví. Před otěhotněním je každopádně potřeba sdělit své plány lékaři, který zváží nejvhodnější léčbu po dobu těhotenství.

Mýtus 3: Roztroušenou sklerózu po mě zdědí mé děti

Pravděpodobnost, že roztroušenou sklerózou onemocní i potomci, je sice o něco vyšší než u ostatních osob, ale zůstává velmi malá. Nejedná se o onemocnění, které by se přímo dědilo z rodičů na děti. Některé geny mohou zřejmě zvyšovat pravděpodobnost rozvoje onemocnění i u další generace, ale faktorů, které se na vzniku roztroušené sklerózy podílejí, je podle vědeckých poznatků mnohem více.

Mýtus 4: Cvičit s roztroušenou sklerózou je špatný nápad

Myšlenka, že vám cvičení při RS uškodí, rozhodně není pravda. Naopak! Být aktivní je velmi důležité pro fyzickou i psychickou kondici. Vhodně zvolené cvičení může zmírňovat symptomy onemocnění, zlepšovat sílu a rovnováhu a eliminovat další zdravotní problémy. Nemělo by se ale jednat o rizikové aktivity, při kterých hrozí například přehřátí nebo pád. S výběrem vhodné aktivity vám rádi v Domově sv. Josefa pomůžeme. Neváhejte se spojit s naší odbornou poradnou.

Mýtus 5: Každý s roztroušenou sklerózou jednou skončí na invalidním vozíku

Častý mýtus, který tvrdí, že každý pacient s roztroušenou sklerózou skončí na invalidním vozíku, je možné vyvrátit nejnovějšími vědeckými poznatky, které se týkají vývoje moderní stabilizační léčby. Ty potvrzují, že tři ze čtyř pacientů s roztroušenou sklerózou nikdy nepřestanou zcela chodit. Někteří pacienti sice s postupem času potřebují oporu v podobě francouzských holí, ale nemusí se dostat do stadia, že by byli odkázáni na invalidní vozík.

Mýtus 6: Pokud symptomy nejsou vážné, není potřeba léčba

Domněnka, že pokud symptomy nejsou vážné, není nezbytná léčba, je velkým omylem. Správná a včasná léčba totiž může snížit počet atak nemoci a zmírnit jejich závažnost. Dodržování léčby může přispět také ke zpomalení postupu onemocnění.

Mýtus 7: S roztroušenou sklerózou není možné pracovat

Diagnóza roztroušené sklerózy neznamená, že je potřeba ihned opustit zaměstnání a po zbytek života nepracovat. Pracovní pozici je sice mnohdy potřeba přizpůsobit zdravotnímu stavu a typu obtíží, ale mnoho pacientů pokračuje ve své původní práci bez jakékoliv změny. Práce naopak dodává pocit nezávislosti a samostatnosti, který je pro pacienty s chronickým onemocněním velmi důležitý.

 

Rozhovor 

O mýtech a faktech týkajících se roztroušené sklerózy promluvila také MUDr. Marta Vachová z MS centra v Teplicích. Poslechněte si 3 minutové video.

Přehrát video

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články