Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

O Domově

Peníze jsou potřeba, ale ještě víc lidé, kteří chtějí pomáhat

Více než dvě desetiletí pomáhá Domov sv. Josefa nemocným roztroušenou sklerózou. O tom, co založení domova předcházelo a co čeká Domov v letošním roce, se v rozhovoru pro Český rozhlas Hradec Králové s posluchači podělil zakladatel Domova, Miroslav Wajsar.

Publikováno: 4. 2. 2024

IMGP9857

Ing. Mgr. Miroslav Wajsar, zakladatel Domova sv. Josefa v Žirči, hostem u mikrofonu Jany Kudyvejsové

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde

Stál u zrodu charit ve třech krajích

V prosinci milulého roku oslavil Domov sv. Josefa dvaadvacáté výročí svého založení. Miroslav Wajsar stál u zrodu tohoto dnes již poměrně velkého zařízení s téměř 150 zaměstnanci. „V Charitě působím již 30 let, kdy jsem nastoupil tehdy na Diecézní Charitu v Hradci Králové,“ vysvětluje Miroslav Wajsar a dodává, že v březnu roku 1993 právě on a jeho dva kolegové iniciovali rozvoj charity ve třech krajích. 

Z bývalé jezuitské rezidence zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou


Miroslav Wajsař řídí celou Oblastní Charitu Červený Kostelec, která zahrnuje několik středisek a služeb. Pro nemocné roztroušenou sklerózou poskytuje zdravotní a sociální služby Domov sv. Josefa. 

Na myšlenku otevřít zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou ho přivedla teprve třicetiletá klientka v poslední fázi onemocnění. „Začal jsem zjišťovat, jestli je u nás nějaké zařízení pro lidi s roztroušenou sklerózou, a zjistil jsem, že ne,“ vysvětluje Miroslav Wajsar. Protože nebyla v České republice žádná podobná služba, mladá žena nakonec dožila v hospici. Miroslav Wajsar se tedy rozhodl vybudovat osm pokojů v Čeveném Kostelci. Situace se ale změnila, když přišla nabídka kongregace sester Nejsvětější svátosti z Českých Budějovic, která charitě darovala bývalou jezuitskou rezidenci v Žirči u Dvora Králové. 

Ze 14 na 88

V první etapě se v Žirči otevřelo 14 lůžek pro nemocné roztroušenou sklerózou. Dnes jich je již 88. „Bohužel jsme stále jediné zařízení v republice, což je zřejmé, že pro 6 000* lidí, kteří trpí pokročilou fázi roztroušené sklerózy, je absolutně nedostačující,“ upozorňuje ředitel. 

A co nového čeká Domov sv. Josefa v roce 2024? Především se chystá slavnostní otevření zrekonstruovaného domu sv. Františka, kam se přesune odlehčovací služba. Právě zde vzniknou tři Chytré byty, ve kterých se nemocní roztroušenou sklerózou naučí používat chytré technologie.  Jak s těmito technologiemi pracovat, je seznámí Tým CITAK**, který bude mít zázemí ve stejné budově. 

„Veškerá ocenění patří i všem mým spolupracovníkům. Protože jednotlivec by těžko tak velké dílo mohl vybudovat.“

Miroslav Wajsar Miroslav Wajsar
Zakladatel Domova sv. Josefa

Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+

Moderátorka Jana Kudyvejsová v rozhovoru zmínila ocenění, které získala Oblastní Charita v Červeném Kostelci v říjnu minulého roku. Stala vítězem soutěže Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+, kterou pořádal Královéhradecký kraj. Když k nám tehdy Jana Kudyvejsová přijela nadáčet reportáž, měla možnost mluvit se dvěma zaměstnankyněmi, Jitkou Holcovou a Janou Mrovcovou, o tom jak se jim v Domově sv. Josefa pracuje. Jitka Holcová tehdy zakončila rozhovor slovy, že to není práce, ale poslání. S jejími slovy se Miroslav Wajsar ztotožňuje: „…jsou potřeba lidé, kteří k tomu mají motivaci a opravdu chtějí lidem pomoci.“ 

V Oblastní charitě Červený Kostelec pracuje přibližně 29 % lidí starších 55 let. Snažíme se vycházet vstříc jednak lidem 55 plus, ale i třeba maminkám vracejícím se po mateřské dovolené. Takže více než 40 % zaměstnanců pracuje na částečné pracovní úvazky, což pomáhá zejména u žen, sladění rodiny a zaměstnání, aby byly spokojené,“ uzavírá svůj rozhovor na ČRoHK Miroslav Wajsar. 

***

*V celé České republice je kolem 20 tisíc nemocných roztroušenou sklerózou, z toho je v nejtětší fázi 6 tisíc lidí. 
**Centrum informačních technologií a alternativní komunikace

Zdroj: Host ve studiu, www.hradec.rozhlas.cz, 25. 12. 2023 

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články