Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

O Domově

Práce s hlínou: umění které spojuje a pomáhá

Výroba keramiky má blahodárný vliv na lidskou psychiku. Uvolňuje mysl, rozvíjí fantazii a zvyšuje sebevědomí. Nahlédněte s námi do dílny, kde se z každé špetky hlíny rodí jedinečný příběh.

Publikováno: 26. 1. 2024

IMGP9711

Uklidní mysl, rozproudí fantazii 

Keramická dílna patří mezi volnočasové aktivity Domova sv. Josefa. Můžou ji navštívit klienti všech služeb. Nachází se v bývalém sklepení budovy sv. Damiána, kam se díky bezbariérovému přístupu dostanou i vozíčkáři. A kde si mohou vyrobit například hrneček, pítko pro ptáčky nebo abstraktní dílo. 

Keramická hlína je tvárný přírodní materiál. Díky tomu existuje mnoho možností jak ji zpracovávat. Má ale i své specifické vlastnosti, které se při tvorbě musí respektovat, a tím se stává i z obyčejného hrnečku cesta k poznání sebe sama, tak hlíny jako přírodního materiálu. 

Pojďme dnes společně dílnu navštívit a zjistit, jak tvoření z hlíny působí na naši psychiku a fyzickou kondici.  

Duševní zdraví i tělesná kondice  

Práce s hlínou má prokazatelně pozitivní vliv na duševní zdraví. Posiluje pocit užitečnosti a podporuje sebejistotu. Uklidní mysl a rozproudí fantazii. Každý, kdo má chuť vyrobit si něco „svého“, pracuje vlastně sám na sobě, přijímá zodpovědnost za svou práci na výrobku, a také postupně mění své stereotypy a způsob myšlení.  

Během tvoření klient procvičuje i jemnou motoriku – jemnost, cit i sílu v prstech, dlaních a pažích. Do procesu tvoření zapojuje celou horní část těla.  

Výsledek procvičování pocítí klient nejen na svém těle a duchu, ale taky si z dílny odnese konkrétní výrobek, který mu zážitek z tvorby připomene. Nesmíme zapomenout ani na to, že se v dílně setká se svými „spolubojovníky“, jak si lidé s roztroušenou sklerózou říkají. Klienti si navzájem dodávají odvahu, společně se zasmějí nebo zazpívají.  

Jak to v dílně funguje? O tom nám dnes poví Pavla Holečková, vedoucí keramické dílny.  

Kdo tvoří tým 

Tým keramické dílny tvoří Pavla a její tři kolegyně – stálé klientky, které jsou v dílně pravidelně a některé jsou zde i zaměstnané. Občas se připojí dobrovolníci. Bez spoluúčasti zaměstnanců ostatních služeb by se celý proces neobešel – klienti navštěvují dílnu ve svém volném čase, většinou mezi jednotlivými terapiemi: „Spolupracuji interně s pečujícími kolegy, kteří klienty do dílny dovezou a vyzvedávají, s kolegy z aktivizací, s rehabilitací, s bylinkovou zahradou, kavárnou a sociální pracovnicí,“ vysvětluje Pavla Holečková.  

A jak aktivizace probíhá? „Klient mi prozradí své plány, nebo ho motivuji, pokud plán není. A společně podle jeho zdravotního stavu a možností najdeme způsob, jak výrobek realizovat. Použijeme techniku, která bude jednoduchá a zároveň přínosem pro procvičení jemné motoriky,“ doplňuje Pavla, která se keramice věnuje třináctým rokem.  

Vyprávění, sdílení zkušeností a realizování nápadů 

Ale to už dílnu postupně zaplaví vůně čaje z místních bylinek. „K práci nám uvařím čaj nebo kávu a pustím hudbu, kterou si vyberou sami klienti,“ vysvětluje vedoucí, jakým způsobem navazuje příjemnou atmosféru, kteřá vybízí k tvoření. A dodává, že „tady panuje přátelská atmosféra, ve které se pravidelně potkáváme a společně si při tvoření vyprávíme, sdílíme zkušenosti, realizujeme své nápady." 

Hnětení, uhlazování, vykrajování, řezání i vmačkávání  

Pavla Holečková nás postupně seznamuje s jednotlivými technikami. „Lidé tu můžou jen tak pobýt nebo nahlédnout, co se tu děje. Bez očekávání a nutnosti něco tvořit.“ Metodu výroby s klientem vybírá společně, dle jeho možností a přání. „Klienti nejčastěji pracují s pláty, které vytvoří válcovačka a následně z nich vykrajují, či je vmačkávají do sádrových forem. Formy máme mnoha typů a velikostí. Umožňují nám vytvořit například hrnky, vázy, mísy nebo tácy i jednou rukou, pokud druhá již neslouží. V tom jsou formy velmi praktické a nápomocné.“ Pro pevnější a jistější uchopení nástrojů používají klienti speciální pěnové nástavce. 

Vykrajování z plátů 

Hlínu hněteme, uhlazujeme, vykrajujeme, řežeme, vmačkáváme do forem. Také do plátů obtiskáváme byliny a dečky. Používáme nožíky, rydla, dlabátka, štětce, špejle. Dekorujeme štětci či houbičkou, nebo do keramických komponentů aplikujeme drcené sklo, které je také velmi oblíbené a tím se procvičuje soustředění a úchop špetka,“ vysvětluje Pavla Holečková. 

Hotové výrobky Pavla se svými kolegyněmi jednou za čtrnáct dní vypaluje v peci, která stojí v rohu dílny. "Bez pece bych si práci v dílně nedokázala představit,“ zakončuje vedoucí keramické dílny naši exkurzi. 

„Dárci jsou velkým přínosem pro naší dílnu a moc jim za spolupráci děkujeme“

I díky pomoci dárců 

Výdělek z prodeje jednotlivých výrobků jde na činnost Domova sv. Josefa. Například pítka, tácy, vázy, hrnečky, mističky, cedulky do záhonků, květináčky, pokladničky a různé přívěšky a zvonkohry se dají objednat nebo koupit na trzích pořádaných v Žirči.  

Keramickou dílnu dále podporuje Ministerstvo kultury, město Dvůr Králové nad Labem a dárci Domova sv. Josefa. Děkujeme vám všem slovy klientů, kteří dílnu pravidelně využívají: “Je to umění, která nás spojuje a pomáhá.” 

Pavla Holečková

aktivizační služby, keramická dílna
491 610 539
holeckova@dsj-zirec.cz

Aktivizační program a tvořivé dílny

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články