Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

O Domově

Chytré technologie: Klíč ke snazšímu životu

Naše plány pomáhat lidem roztroušenou sklerózou s vybavením jejich vlastních chytrých bytů, které jsme v Domově sv. Josefa na začátku léta představili veřejnosti, vzbudily velký ohlas. Začaly nám chodit spousty dotazů a kampaň Chytré byty pro blbou nemoc rezonovala i v celostátních médiích.

Publikováno: 3. 3. 2024

2403 CITAK - Josef učí klienta pracovat s mobilním telefonem

Dnes navážeme na předchozí článek Chytré byty: revoluce v péči o nemocné a opět se bude vše točit kolem chytrých bytů a chytrých technologií. Interiéry budovy odlehčovací služby, které dokončujeme, jimi totiž jsou prošpikované. Stejně jako ostatní budovy v Domově sv. Josefa i tato budova nese jméno svatého patrona. Nový Dům sv. Františka už je hotový a nyní pracujeme na dovybavení interiérů. Mimochodem jde o nejvíc eko budovu v celém našem areálu. 

Pojďme se pomyslně přenést dovnitř a povědět si, jak vlastně takové chytré byty vypadají, jak jejich vybavení budeme testovat a vybírat. A hlavně, jak jejich vybavení může pomáhat nemocným roztroušenou sklerózou. 

Vybavení bytů inspirované našimi klienty 

Při výběru technologií nás hlavně inspirovali naši klienti, za kterými vyjíždí naše terénní služba. Nejčastěji jsme se setkávali s požadavky na ovládání televize, okenních žaluzií nebo chytré zámky do dveří. A to vše pomocí chytrého telefonu či tabletu, který má klient u sebe. To mu umožní, aby nebyl zcela odkázaný na pomoc okolí. 

„Do konceptu chytrého bytu totiž patří cokoli, co lze zapojit do chytré zásuvky a spárovat s telefonem,“ vysvětluje Petr Čermák s tím, že sem patří i na první pohled „hračky“, díky kterým se ale nemocný cítí více soběstačný. „Jako třeba automatizovaný dávkovač krmiva pro kočky, který klient ovládá pomocí svého mobilu a dokáže se tak postarat o svého domácího mazlíčka,“ doplňuje nakonec. 

Testováno skutečnými uživateli 

Každou jednotlivou věc v chytrých bytech na sobě testují Josef a Martin, kteří v Domově sv. Josefa žijí. Oba mají roztroušenou sklerózu a různou míru mobility. Pomáhají odhalit překážky v používání chytrých zařízení, na které by zdravý člověk nemusel přijít. „Díky tomu se k ereskáři domů dostane odzkoušená chytrá technologie, na kterou je spolehnutí a nikdo se jí nemusí bát,“ říká Kristýna Kolmanová. Martin v Domově sv. Josefa pracuje s klienty se zachovanou hybností horních končetin a Josef se zaměřuje na ty, kterým ruce již pomáhat nemohou. 

IMGP0619

Pan Martin pomáhá klientům se zachovanou hybností horních končetin

Chytré technologie dokáží usnadnit život i seniorům

Chytré byty v Domově sv. Josefa jsou jen první krok. Chceme našim klientům, ale i dalším hendikepovaným nebo seniorům pomáhat s vybavením jejich vlastních chytrých domovů. 

„Každý den v praxi vidím, že chytré technologie dokáží hendikepovaným lidem pomoci a usnadnit jim život. Až donedávna jsem si přitom o spoustě z nich myslel, že jsou to spíš hračky pro líné lidi bez reálného využití. Víc mýlit jsem se nemohl,“ směje se Petr Čermák. 

Už teď přemýšlíme, jak všem pomáhat na dálku s výběrem a servisem chytrých zařízení. Naším velkým snem je, aby se nám podařilo vytvořit komunitu lidí, kteří si budou navzájem sdílet tipy a zkušenosti s chytrými technologiemi z každodenního života a navzájem si pomáhat. 

Vlastně to samo o sobě bude terapií pro nemocné, která jim přinese nový impuls do života. Už nebudou jen odkázáni na pomoc ostatních, ale sami budou moci pomáhat pečujícím osobám. A získají i nové přátelé.

Budova už je dostavená. Na vybavení ale schází přes 1 milion 

Na Dům sv. Františka a bezbariérové venkovní prostranství jsme získali dotaci přes 86 milionů. Vy, úžasní dárci, jste naše klienty podpořili částkou přesahující 4 miliony korun. Díky tomu je stavba skoro hotová – na vybavení ale ještě chybí přes 1 milion. 

Zapojte se do sbírky Chytré byty pro blbou nemoc. Zbývá posledních 10 dní!

Díky Vašemu daru budou ereskáři* pokračovat ve věcech, které mají rádi. Naučí se žít zase doma.

Zapojte se i vy. Pomozte nám pomáhat. Do konce sbírky nám chybí už jen 350 tisíc korun!

Podpořím chytré byty pro ereskáře

Chytré byty jsou jen začátek

Plánujeme totiž pomáhat hendikepovaným lidem s vybavením jejich vlastních chytrých domovů, a to nejen prostřednictvím technické podpory, ale také vytvořením komunity lidí, kteří si budou vzájemně sdílet své zkušenosti a pomáhat si navzájem. 

Těšit se můžete na další články, ve kterých se dozvíte více o tom, jak chytré byty mění život nemocným a jaké další inovace nás čekají. Společně můžeme změnit péči o nemocné k lepšímu. 

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články