Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Potřebuji pomoci

Chytré byty: revoluce v péči o nemocné

Chystáme revoluční změnu v péči o ereskáře! V Domově sv. Josefa stavíme novou budovu odlehčovací služby s chytrými byty. Co si ale pod tím představit? Novou éru pro nemocné roztroušenou sklerózou.

Publikováno: 25. 5. 2023

„Vzniknou celkem tři chytré byty velikosti garsonky a dalších šest pokojů pro nemocné, kteří k nám do Dvora Králové přijíždějí na krátké odlehčovací pobyty. Budou tu i místnosti pro terapie klientů a zázemí pro personál,“ přibližuje podobu nové budovy specialistka Domova sv. Josefa na alternativní komunikaci Kristýna Kolmanová. Společně s šéfem místních ajťáků Petrem Čermákem ví nejvíce o tom, jak chytré byty budou vypadat a v čem budou výjimečné.

Mozek bytu? Někdy stačí chytrý mobil

První byt bude prošpikovaný technologiemi skrz naskrz a ve zdech budou stovky metrů kabelů a bude ho řídit něco, čemu po vzoru seriálu Návštěvníci říkáme Centrální mozek lidstva.

„Je to ale pokročilá technologie, kterou si nemůže dovolit každý. Kromě toho, že je velmi drahá, tak u starších bytů vyžaduje stavební úpravy. A to může být velký problém, pokud jste v nájmu“ vysvětluje Kristýna Kolmanová důvod, proč se lépe hodí do novostaveb, kde se s potřebnými rozvody kabelů počítá už při stavbě. ,,Proto srdcem dalších dvou bytů velikosti garsonky budou chytré telefony klientů. Ty budou ovládat vše ostatní," prozradila Kristýna Kolmanová z týmu alternativní komunikace.

„Vše, co si u nás klienti vyzkouší a oblíbí, také snadno seženou. Budeme zde totiž mít běžně dostupná chytrá zařízení. “

Petr Čermák Petr Čermák
IT specialista

V těchto bytech budou různá menší chytrá zařízení, která lze dnes běžně koupit za pár korun. Lidé si je u nás vyzkouší a pokud se je rozhodnou pořídit, pomůžeme jim s jejich nákupem a zprovozněním.

Výrobci rychle přichází s technologickými novinkami, proto budeme vybavení průběžně obměňovat. „V bytech budou jen taková chytrá zařízení, která jsou aktuálně na trhu. Klienti budou mít jistotu, že vše, co si u nás vyzkouší a oblíbí, snadno seženou,“ ujišťuje Petr Čermák.

Nebojte se technologií. S výběrem i použitím poradíme

„Lidé se často zbytečně bojí všeho, co souvisí s informačními technologiemi. Proto ke všemu na míru vytvoříme jednoduché obrázkové návody. A kdyby přesto nastal problém, stačí kdykoli zavolat o radu do naší poradny,“ ujišťuje Kristýna Kolmanová.

„Chceme ukázat, že technologie, které usnadní život, může dnes mít díky chytrému mobilu každý. Člověk s roztroušenou sklerózou, ale třeba i senior.“

Kristýna Kolmanová Kristýna Kolmanová
specialistka alternativní komunikace

Většinu věcí lze dnes ovládat pomocí chytrého telefonu, které dnes už umí spoustu věcí užitečných pro hendikepované, aniž to mnoho z nás vůbec ví. Chytrý telefon je pro nemocné ve skutečnosti jednou z nejdůležitějších kompenzačních pomůcek, která dokáže ulehčit život. Jeho výběr by se neměl podcenit.

„Neměli byste kupovat první nejlevnější model, na který narazíte,“ radí Kristýna Kolmanová. S výběrem vhodného modelu, který se může stát hlavou vaší chytré domácnosti vám pomůže poradna Domova sv. Josefa.

Pomozte s vybavením. Zapojte se do sbírky Chytré byty pro blbou nemoc

Hrubá stavba roste díky dotaci před očima. Aby ale chytré byty pro nemocné ožily, chybí nám přes 3 miliony na vybavení. Je to velká částka. Věříme ale, že i díky vám ji dáme dohromady.

Zapojte se i vy. Pomozte nám pomáhat.

Podpořím chytré byty pro ereskáře

Chytré byty jsou jen začátek

Chytré byty v Domově sv. Josefa představují revoluci v péči o nemocné roztroušenou sklerózou. Proto připravujeme sérii článků, ve kterých se podíváme na to, jaké zařízení si klienti nejčastěji přejí a jak jsme jejich přání zohlednili při výběru technologií.

Představíme vám úžasné ereskáře z Domova sv. Josefa, kteří chytrá zařízení sami testují a ověřují, že budou funkční pro budoucí klienty. A nakonec se zamyslíme nad budoucností chytrých bytů a jejich využitím pro nemocné i mimo Dvůr Králové.

Plánujeme totiž pomáhat hendikepovaným lidem s vybavením jejich vlastních chytrých domovů, a to nejen prostřednictvím technické podpory, ale také vytvořením komunity lidí, kteří si budou vzájemně sdílet své zkušenosti a pomáhat si navzájem.

Tak nezapomeňte sledovat další články, ve kterých se dozvíte více o tom, jak chytré byty mění život nemocných a jaké další inovace nás čekají. Společně můžeme změnit péči o nemocné k lepšímu.

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články