Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Darujte

Zapojili jsme se do maratonu cvičení

Den plný zážitků. Takový byl předposlední pátek v březnu. Spolu s klienty jsme se zapojili do dalšího ročníku celostátního cvičebního maratonu.

Publikováno: 25. 3. 2024

2403 MaRS 05

7 tisíc lidí v pokročilém stádiu nemoci

V České republice žije kolem sedmi tisíc lidí v pokročilém stádiu roztroušené sklerózy. Domov sv. Josefa je stále jediné specializované zařízení, které lidem v této fázi nemoci pomáhá. Společně s klienty jsme se proto rozhodli upozornit na to, jak důležitá je pro takto nemocné rehabilitace. A 22. března jsme se zapojili do dalšího ročníku celostátního cvičebního maratonu, který pořádá Nadační fond Impuls. 

Rehabilitaci získá až na 200 nemocných ročně

Dlouhodobě se snažíme upozornit na to, jak důležité je pravidelné cvičení. Toho se ale lidem s roztroušenou sklerózou nedostává. Právě proto dokončujeme stavbu nového objektu odlehčovací služby se třemi Chytrými byty. V Domě sv. Františka, jak se nový objekt jmenuje, získá v rámci krátkodobých pobytů rehabilitaci na 200 nemocných ročně. 

V průběhu maratonu se podařilo díky štědrým dárcům vybrat přes 118 tis. Kč. Až do 26.4. bude otevřená sbírka na www.problbounemoc.cz.  Na vybavení Chytrých bytů zbývá vybrat ještě přes 600 tisíc Kč. 

Od lukostřelby po ústní myš

Celkem 37 klientů všech našich služeb se zapojilo do speciálního cvičebního maratonu MaRS. V deseti družstvech vzájemně soupeřili v netradičních disciplnách. Letošní ročník byl plný sportovních aktivit typu orientační běh v parku, kuželky, štafetové závody na vozíku, kvízy a rébusy, ping-pong nebo lukostřelba. 

O vítězství rozhodla „céčka“

„Nejtěžší pro mě byla počítačová hra ovládaná ústní myší,“ uvedla klientka z Chrudimska, která trpí roztroušenou sklerózou už přes 20 let. Na zdravotním pobytu v Domově sv. Josefa je již podruhé. „Přála bych všem klientům, i těm, kteří přijedou po nás, aby se mohli zúčastnit podobných aktivit. Bylo to úžasné zpestření času.“ 

Dohromady se soutěžilo na 14ti stanovištích, a to ve všech našich objektech, v parku, ale i na náměstíčku. Za každou splněnou disciplínu dostal každý účastník po jednom „céčku“. Tým s nejdelším „céčkovým“ řetězem zvítězil. „Nesoupeřili jsme, byla to týmová práce,“ dodala klientka. 

Vraťme se prostřednictvím fotoreportáže k pátečnímu dopoledni: 

Přivítalo nás chladné ráno, ale to nás rozhodně neodradilo. Teple jsme se oblékli a rozhodli se užít dnešní den naplno. Po rozdělení do skupin, kterých bylo deset po 3–5ti klientech, si každý tým zvolil svůj název. 

2403 MaRS 02

První sportovní disciplínou byl slalom kolem kuželů. Klienti tady prokázali svou obratnost a kontrolu nad vozíčkem. I za samotné fandění mohli získat „céčko“ navíc. 

2403 MaRS 16

Část soutěžních disciplín probíhala v parku, například střílení z luku nebo orientační běh. Bez ohledu na svůj hendikep se klienti zapojili do sportovních aktivit s nadšením a energií. 

2403 MaRS 07

Jednou z nejoblíbenějších aktivit byla lukostřelba. Na první pohled to může působit jako snadný a nenáročný sport, ale opak je pravdou. Lukostřelba vyžaduje nejen fyzickou sílu, ale také techniku a koncentraci

2403 MaRS 05

V Česku existují sportovní kluby tělesně postižených sportovců, kteří se věnují lukostřelbě. Ti se mohou účastnit také Paralympijských her.

2403 MaRS 22

Park v Areálu Žireč je poměrně rozsáhlý. Věděli jste, že jeho součástí je i Muzeum cyklistiky?  Jedinou nevýhodou parku je jeho převýšení. Proto někteří klienti (zejména s mechanickými vozíky) museli zvolit delší trasu, aby se dostali ke stanovišti. 

2403 MaRS 18

Kuželky se hrály v Domě sv. Kláry. V této části našeho areálu se nachází odlehčovací služba. Kuželky jsou skvělou aktivitou pro hendikepované. Terapeutky hru přizpůsobily fyzickým schopnostem účastníků. 

2403 MaRS 06

V poměrně velkém sále, který je součástí podkroví Domu sv. Damiána, klienti společně hráli písničky pomocí perkusních hracích rour. Ty nabízejí zábavu a možnost tvořit jednoduché melodie. Roury jsou vyrobené z lehkého barevně odlišného plastu. Jsou nařezané do přesné délky podle potřebného tónu. Trubkou stačí udeřit a ozve se patřičný tón. 

2403 MaRS 15

Hrál se i ping-pong. A právě proto, že míček často letěl tam, kam neměl, klienti si při hře užili spoustu zábavy. 

2403 MaRS 19

Za každý splněný úkol dostali soutěžící po jednom „céčku“. 

2403 MaRS 17

Tato hra s magnety vypadá na první pohled docela jednoduše. V praxi ale až tak snadná není. Cílem bylo dostat barevně odlišené kuličky do správných komůrek. 

2403 MaRS 09

V míse s fazolemi hledali klienti schované předměty.  Tato aktivita je vhodná především pro klienty s poruchou zraku. 

2403 MaRS 11Na závěr dne nás čekalo vyhodnocení v podkrovním sále. Zvítězil tým s nejdelším „céčkovým“ řetězem. 

Děkujeme všem kolegyním a kolegům, kteří na maratonu cvičení spolupracovali a pro klienty připravili den plný zážitků. Naše díky patří i všem dárcům a podporovatelům, kteří fandili alespoň na dálku. Obdiv si zaslouží i samotní klienti, kteří se toho nebáli a do všech disciplín šli naplno. 

V průběhu maratonu se podařilo díky štědrým dárcům vybrat přes 118 tis. Kč. Až do 26.4. bude otevřená sbírka na www.problbounemoc.cz. Na vybavení Chytrých bytů zbývá vybrat ještě 350 tisíc korun. Máme na to posledních 10 dní!

Sbírka Pro blbou nemoc

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články