Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Darujte

Ani roztroušená skleróza ho nezastavila: Martin pomáhá ostatním i přes vlastní hendikep

V Domově sv. Josefa se právě dokončuje stavba nové budovy, jejíž součástí budou i tři byty, vybavené nejmodernějšími technologiemi tak, aby ulehčily ereskářům* ve svých každodenních činnostech. Jedním z klientů, kteří se na chytré byty těší, je i Martin, který se do Domova přestěhoval teprve nedávno.

Publikováno: 5. 12. 2023

20230801_144225 (1)

* ereskář – hovorový výraz, kterým se lidé s roztroušenou sklerózou sami označují

Nekončící péče o těžce nemocné

V Domově sv. Josefa je rušno. V areálu finišuje stavba. Bude v ní rozšíření odlehčovací služby, kam jezdí pacienti cvičit a na chvíli odlehčit svým rodinám od nekončící péče o své těžce nemocné blízké. Není to však jediná služba, která se za zdmi nové budovy bude skrývat. 

Už brzy tady najdeme i tři chytré byty prošpikované nejmodernějšími technologiemi. Ty ulehčí ereskářům v jejich každodenních činnostech, u kterých zdravý člověk ani nemrkne okem. Jsou pro něj samozřejmostí. Pro nemocného roztroušenou sklerózou je však pouhé otevření dveří nepřekonatelný oříšek. A co teprve otevření okna nebo uvaření vody na čaj? Nejen s tím jim od příštího roku pomohou nové technologie, které se vejdou do chytrého mobilu.

Má možnost posouvat se kupředu

Jedním z lidí, kteří se na Chytré byty těší nejvíc, je Martin (42). Roztroušenou sklerózu mu diagnostikovali už v roce 2009. Neurolog se mě po vysvětlení situace opatrně zeptal, jestli mám nějaké otázky. Hlavou mi běžela jediná – můžu mít děti? Dnes mám krásnou, chytrou dceru,usmívá se.

V Domově je Martin nováčkem, na trvalý pobyt nastoupil letos. Jeho zdravotní stav mu už nadále nedovoloval být doma. Strávil dokonce nějaký čas na LDN, kde většinu času ležel nečinně na posteli. Na takovou diagnózu a nízký věk tam totiž nejsou obvykle zvyklí, a proto mu personál nedokázal poskytnout dostatečnou péči a jeho zdravotní stav se rychle zhoršoval.

Naštěstí se včas dostal na trvalý pobyt do Domova sv. Josefa. Naše zařízení je přesně na jeho nemoc vybaveno. A navíc máme dvacet let zkušeností. Martin tak má možnost posouvat se kupředu nejen fyzicky, ale také psychicky.

Příběh Martina na DVTV

Martin byl hostem Daniely Drtinové v DVTV (8 minutové video na Youtube).

Podívejte se na celý příběh

Testování pomůcek do nových chytrých bytů

Nemoc mu však nevzala vítr z plachet. Je pravidelně v kontaktu se svou dcerou a alespoň na dálku ji pomáhá s učením: Jsem díky ní opravdu šťastný, ale moc mě mrzí, že s ní kvůli své nemoci nemohu být. Jsme ale skoro každý den v kontaktu, společně se učíme pomocí videohovorů.“ 

Když Martin zrovna necvičí, nebo si neužívá dobrou kávu v kavárně, nejspíš ho najdete, jak pomáhá ostatním ereskářům. Je totiž zaměstnaný v Centru alternativní komunikace. Momentálně učím klienty práci s WhatsAppem nebo s čímkoliv, s čím potřebují pomoci. Běžná obsluha dotykového telefonu, práce s tabletem a podobně. Zkrátka vše, co je potřeba, aby zůstali v kontaktu s rodinou, když jsou v Domově na pobytu," vysvětluje. 

Není to však jeho jediná náplň práce. „V nejbližší době se chystám na testování pomůcek do nových chytrých bytů, které se v Domově staví. Přeci jen jako někdo, kdo má sám eresku a je na vozíku, dokážu vychytat „mouchy“ mnohem lépe než člověk bez handicapu. Na to se moc těším," doplňuje Martin.

Znovuzískaná samostatnost a sebevědomí

Aby se však Chytré byty otevřely, je potřeba získat od dárců celkem 3 miliony korun. Opravdu není vůbec snadné, když je člověk upoután na vozíku a ještě má omezenou hybnost rukou. I úplně běžné věci jsou pro nás velice obtížně dosažitelné," popisuje Martin. Nejen pro něj znamenají chytré pomůcky přelom: "To, co si ostatní představují, že je jen hračka pro milovníky moderních technologií. Může nám, s blbou nemocí, znovu pomoci s obsluhou domácnosti. To je něco, co si mnozí z nás už ani nedovedou představit. Prosím Vás proto o zvážení daru. Není nic lepšího, než znovuzískaná samostatnost a sebevědomí. Toho můžeme dosáhnout i díky Vám. Děkuji. 

Jdu zadat svůj dar

Přidejte se prosím ještě dnes a pomozte změnit osudy lidí s roztroušenou sklerózou. Zbývá získat už jen 220 tisíc korun!

Chytré byty pro blbou nemoc

Stav sbírky k 5.12.2023. Děkujeme!
2312-stav-sbirky-problbounemoc.cz-k-5-12-2023.PNG

Podívejte se, jak nám jde stavba chytrých bytů. Prohlédněte si fotky.

 

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články