Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Roztroušenky

Únorové Roztroušenky

Přinášíme vám drobné střípky ze světa roztroušené sklerózy. Říkáme jim Roztroušenky. Proč? Protože ereska je roztroušená i v tématech, kde byste ji nečekali.

Publikováno: 17. 2. 2024

2303W roztrouseny-magazin-domov-svateho-josefa

Tentokrát se dočtete o zajímavých sportovních akcích, které se chystají v první polovině tohoto roku, vzdělávacích kurzech tématicky spojených s roztroušenou sklerózou nebo například o nové knize Selmy Blair. 

runczech

Začněte trénovat na RunCzech

Už jen pár dnů a je tu 1/2 maraton. Domov sv. Josefa je partnerem RunCzechu a z každé registrace, kterou zakoupíte přes naši organizaci, podpoříte rehabilitační péči pro nemocné roztroušenou sklerózou. Jestli s běháním zatím nemáte zkušenost, pak byste měli začít pravidelně trénovat alespoň tři až šest měsíců před závodem. Po zaběhnutí několika minimálně 90ti minutových běhů můžete vyrazit na svůj první závod. 

Jak být fit 

Připojte se k jediné celostátní sportovně charitativní kampani za roztroušenou sklerózu v České republice. 23. až 24. března nás opět čeká 24 hodinový maraton s roztroušenou sklerózou MaRS. Tuto osvětově pohybovou kampaň organizuje Nadační fond Impuls. 

Sbalte se na vodu

Sdružení mladých sklerotiků chystá akci Roztroušená voda. Pozvánku a přihlášku na sjíždění řeky, které se uskuteční v červnu, najdete na stránkách Sdružení. Těšit se můžete na splutí po vodě (nebo pod vodou) ze Sázavy do České Šternberka. 

img-4-logo-2200x1467

Foto VR Medical

Virtuální realita se stala součástí terapeutických postupů

Systém pěti desítek rehabilitačních aplikací plzeňské společnosti VR Medical se zaměřuje na širokou paletu zdravotnických diagnóz, mimo jiné i na roztroušenou sklerózu. 6minutové čtení na toto téma najdete v magazínu Forbes v kategorii Startup. 

Protivné decko Selmy Blair 

Salma Blair, která sama už několik let bojuje s roztroušenou sklerózou, se stala představitelkou komunity lidí trpící touto nemocí. Jejím cílem bylo a je šíření osvěty o RS. V roce 2021 zdokumentovala rychlý průběh své nemoci ve snímku Seznamte se, Selma Blair. V roce 2023 ji ve slovenštině vyšla kniha Protivné decko, kniha je k dostání i u českých knihkupců. 

01c_Honza vyrazil se svým synem do Santiaga

Rozhovor s Evou Toulovou, autorkou dokumentů Camino a Černobyl na kolečkách

V rozhlasovém pořadu Host ve Studiu vypráví Eva Toulová nejen o natáčení nového filmu Superžena, ale také o tom, jak se jí natáčely dokumenty spojené s klientem Domova sv. Josefa, Honzou Duškem. 

Baklofenová pumpa ulevuje od bolesti už dvacet let

Už dvacet let pomáhá v Česku lidem na vozíku i po úrazech s uvolněním zvýšeného svalového napětí baklofenová pumpa. Je vhodná i pro pacienty s roztroušenou sklerózou, protože křeče, které jim komplikují život, buď přestanou být úplně, nebo se zmírní. Člověk se dostane do lepších poloh, do lepších pohybů a vypnou se věci, jako že se například nemůže přetočit ve spánku, nebo že ho to i bolí. Poslechněte si celou reportáž

Jak zvládat emoce?

V podcastu O eResce s psycholožkou a sexuoložkou Laurou Janáčkovou uslyšíte o tom, jak zvládat emoce jako je nervozita, strach, smutek nebo úzkost. 

06f-1910-konference-o-roztrousene-skleroze-vzdelavani-poradenstvi-prednasky-logopedie-domov-svateho-josefa-ivo-tauchman-IVO_4591

Seznamte se s charakteristikou a projevy roztroušené sklerózy

Chcete vědět, jaké existují možnosti péče a postupy vedoucí ke zmírnění obtíží u osob trpících roztroušenou sklerózou? Přijeďte k nám do Vzdělávacího centra Domova sv. Josefa na kurz Základní vhled do problematiky RS, ve kterém se srozumitelnou formou seznámíte s charakteristikou a projevy roztroušené sklerózy a jejich dopady na běžný život nemocných. Kurz se koná 29. února a kapacita účastníků je omezená. 

Rehabilitační techniky, problematika onemocnění a sociální tématika

Trápí vás anebo vaše blízké roztroušená skleróza? MS Centrum při Neurologické klinice 2. LF a FN v Motole ve spolupráci s Novartis s.r.o. pořádají 5. března seminář Roztroušená skleróza v životě pacienta. Seminář bude zaměřen na problematiku onemocnění, rehabilitační techniky a sociální tématiku. 

A to je z únorových Roztroušenek vše. Už teď ale pro vás připravujeme další díl. Těšte se na něj v březnu. Opět v něm najdete odkazy na zajímavé články a novinky ze světa roztroušené sklerózy.

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články