Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Potřebuji pomoci

Odlehčovací pobyt: když potřebujete dobít baterky

Odlehčovací pobyt s rehabilitacemi v Domově svatého Josefa je pobytová sociální služba, která je především pro osoby s neurologickým onemocněním, převážně roztroušenou sklerózou, a klienty s tělesným nebo jiným zdravotním postižením.

Publikováno: 16. 3. 2023

domov-svateho-josefa-odlehcovaci-sluzba-s-rehabilitacemi

Odlehčovací pobyty s rehabilitacemi dnes probíhají v samostatné budově sv. Kláry, a to ve dvoulůžkových a třílůžkových pokojích. Většina pokojů je vybavena stropním transportním systémem, který umožňuje bezpečnou manipulaci s klientem při přesunech.

Od příštího jara se odlehčovací pobyty rozšíří i do nové budovy, která právě prochází rekonstrukcí. Díky ní zajistíme vyšší komfort ubytování, nové prostory pro terapie a nabídku služeb rozšíříme i o tak zvané chytré byty, které budou určené pro nácvik samostatnosti v domácím porstředí. 

Co je vlastně odlehčovací pobyt?

Pobyt umožňuje pečující osobě převzetí dočasné péče o blízkou osobu v nepříznivé sociální situaci. Pečující tak získá čas potřebný na odpočinek s jistotou, že je o jeho blízkého dobře postaráno. O klienty se v Domově sv. Josefa postará nepřetržitě tým pečovatelek, během dne ve spolupráci se sestřičkami domácí péče a aktivizační pracovnicí. 

Část hradí pojišťovna, část příspěvek na péči

Odlehčovací pobyt je sice zpoplatněný, ale lze jej hradit z příspěvku na péči, který po dobu pobytu klientům zůstává. Zdravotní péči poskytujeme formou domácí péče a je plně hrazená zdravotní pojišťovnou a probíhá ve spolupráci s praktickými lékaři klientů.

„Klienti se k nám rádi vrací nejen díky pestré nabídce terapií, ale i kvůli rodinné atmosféře a jedinečnému prostředí.“

Petra Linhartová
vrchní sestra odlehčovací služby

Kupa cvičení a procedur

Naše služba je výjimečná a nejčastěji vyhledávaná kvůli nabídce četné a komplexní rehabilitace, která se specializuje primárně na neurologická onemocnění typu roztroušené sklerózy. Každého klienta navštíví fyzioterapeutka, společně sestaví při příjmu rehabilitační plán a následně jsou každý týden rozepisována cvičení a procedury. Kromě klasické vodoléčby a vířivek od letošního roku nabízíme i novou relaxační proceduru, tak zvanou suchou vanu.  

Prioritou u této služby je pro nás kvalitní a intenzivní rehabilitace. V denním harmonogramu každého klienta tedy nechybí od pondělí do pátku hodina rehabilitace nebo vodoléčby. Cvičení probíhají individuálně i skupinově, uvnitř i venku v našem areálu. Kromě rehabilitace se klientům věnují další terapeuti, kteří poskytují například logopedii, psychoterapii, duchovní péči, odborné sociální poradenství a další sociálně terapeutické činnosti.

V loňském roce byla u klientů velmi oblíbená canisterapie a některé další skupinové aktivity jako například pravidelné kuželkové turnaje. Ten začal jako memoriál naší dlouholeté klientky. Z finančního daru, který spokojená klientka službě věnovala byly kuželky zakoupeny a tato hra se tak stala oblíbenou tradicí podporující rodinnou atmosféru a přátelské vztahy. 

Bohatý kulturní život, kavárna i workshopy

Rozvoj kreativity a procvičování jemné motoriky podporujeme kreativními workshopy, pro klienty je u nás k dispozici keramická a tvořivá dílna. Využíváme i pravidelné kulturní menu, tedy doplňkový program kulturních a společenských aktivit, které jsou každý měsíc jiné. 

Za příznivého počasí klienti hojně využívají přilehlý park a bylinkovou zahradu, za dobrou kávou 
a občerstvením pak vyráží do bylinkové kavárny Café Damián.

Podpora nemocných i těch, kteří o ně pečují

Naším společným cílem je kvalitní komplexní péče o klienty a podpora pečujících osob. Společně se snažíme ulehčit pečujícím osobám mnohdy náročnou péči o jejich blízkého s cílem pomoci se klientovi co nejvíce zlepšit zejména v oblasti mobility a sebepéče za psychosociální podpory svého okolí. 

Uplatňujeme individuální přístup, podporujeme soběstačnost a zájmové aktivity našich klientů.

 

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články