Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Potřebuji pomoci

Chci jednou zase tančit

Odlehčovací služba v Domově sv. Josefa není jen místo, kam by si lidé s roztroušenou sklerózou přijeli oddechnout, jak by se podle názvu mohlo zdát. Díky pravidelnému cvičení zlepšují svůj zdravotní stav. O tom, jak to na odlehčovací službě chodí, se rozpovídala paní Aneta, jedna z mnoha spokojených klientů. 

Publikováno: 17. 1. 2023

O Domově sv. Josefa dozvěděla díky MS centru v Pardubicích, kam pravidelně dojíždí. Když na našich webových stránkách viděla, jak Domov vypadá, měla jasno. 

„Ta historie na mě úplně dýchla. A ta architektura? To je prostě moje!“ 

Jak sama říká, na první pobyt přijela jen na zkoušku

„Zajímalo mě, jestli mi pobyt v Domově vůbec něco dá. A dal mi hrozně moc. Takže návrat je jasný, “ usmívá se. Shodou okolností se do Domova poprvé vydala zrovna v době Svatoanenských slavností.

„Ty už nesmím vynechat. Celkově je areál v létě nádherný, plný barev. Vždy je na co koukat nebo co dělat.“ 

Na pobytu je již podruhé a rozhodně ne naposled

„Atmosféra je tu více než přátelská, skoro všichni si tu tykají. To jsem nečekala a velmi mile mě to překvapilo. Jsme tu k sobě hodně upřímní, jsme totiž všichni na jedné lodi. Každý má sice jiný příběh, ale základ je stejný. “  

Během pobytu vyzkoušela mnoho různých terapií, přes lymfomasáže a rehabilitaci až po cvičení mimických svalů

„Člověk mimické svaly používá neustále. U jídla, při úsměvu, když jen mluví. Pro zdravého člověka je to naprosto běžná věc, kterou si ani neuvědomuje. Pro nemocné roztroušenou sklerózou to však může být problém. I s tím mi tu však dokázali pomoci, přibližuje jeden z možných problému roztroušené sklerózy

„Chci jednou zase tančit. Takže nejdřív musím zase chodit, postavit se. Je znát, když se cvičí pravidelně, tělo dá odezvu. Cvičím si i sama, kdykoli v průběhu dne. Díky radám pracovníků rehabilitace navíc vím, jak na to.“

paní Aneta
klientka odlehčovací služby

Díky odborné poradně, kterou může využít každý i z pohodlí svého domova, získá paní Aneta nový elektrický vozík.

„Děvčata v poradně mi pomohla vyplnit žádost. Dívám se spíš dopředu. Zatím elektrický vozík nepotřebuji, ale vyřízení žádosti může trvat a chci stačit vnoučatům, aby mi neutekly moc daleko,“ usmívá se. 

Na odlehčovací službě strávila dva měsíce a už se těší, až se zase vrátí.

„S holkama jsme se dohodly, že se tu sejdeme zase v červenci,“ vypráví o dalších klientkách, se kterými se seznámila.

„Vyměnily jsme si kontakty, s jednou z nich máme v plánu setkávat se i v průběhu roku, bydlíme totiž kousek od sebe, ale doteď jsme o sobě nevěděly. “ 

Jak vypadá běžný den odlehčovacího pobytu

Každý den je jiný a každý klient má program vytvořený přesně podle jeho potřeb. Paní Aneta je hodně akční, takže se ani chvíli nenudí.

„Po ranní hygieně a snídani mám cvičení, pak je to někdy celotělová vana, někdy skupinová psychoterapie nebo muzikoterapie. Po obědě a chvilce spánku už je program více méně volný. Nerada zahálím, takže jezdím vyrábět košíky, každou středu hrajeme kuželkový turnaj. Nevynechám žádnou mši ani koncert či promítání filmu. Čas si samozřejmě udělám i na kávu a zákusek v místní kavárně. Jediné, co mi tu trochu chybí, je hipoterapie,“ vyčísluje svoje aktivity. 

Ke všem těmto činnostem jí pomohla i Domovenka. Díky 290 korunám měsíčně od našich dárců, které dofinancovávají terapie v Domově, je zase o něco blíže svému snu znovu tančit. Pomozte i Vy plnit sny lidem nemocným roztroušenou sklerózou. Děkujeme.  

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články