Restaurovaný oltářní obraz odhaluje dávné mysterium

Restaurovaný oltářní obraz odhaluje dávné mysterium

Kostel sv. Anny je srdcem Areálu Žireč. Skrývá v sobě nejedno tajemství. Díky projektu „Restaurování oltáře Zasnoubení Panny Marie“ a průzkumu ak. mal. Evy Kolmanové nám byl poodhalen dávný příběh oltářního obrazu, který jako zázrakem přežil ničivý požár v roce 1825. 

 Po restaurování vyniklo vzácné vyobrazení zasnoubení Panny Marie.

obraz zasnoubení Panny Marie

Příběh oltářního obrazu aneb jak biblické zasnoubení probíhalo

„První část obřadu je požehnání nad pohárem vína a společné vypití, což znamená, že snoubenci spolu budou sdílet pohár života.  

Ve druhé části obřadu ženich navlékne nevěstě prsten a pronáší slova talmudu: TÍMTO PRSTENEM JSI MI ZASVĚCENÁ PODLE ZÁKONA MOJŽÍŠE A IZRAELE.  

Následuje čtení a podpis svatební smlouvy, která stanovuje práva a povinnosti manželů, a hlavně manželky v případě rozvodu. Tato smlouvu je zřejmě na obraze. 

Poté se zpívá 7 berachot, chvalozpěvů na Boha a největší z nich – že stvořil muže a ženu pro sebe navzájem. Svatební obřad končí rozdrcením sklenice, což je symbol toho, že v tomto životě nelze dojít konečného štěstí. 

Během obřadu stojí snoubenci pod chupou - svatebním baldachýnem, což je symbol manželské ložnice, posvátného místa plodnosti. 

Nad snoubenci stojí židovský rabín s náprsníkem se znamením 12 izraelských kmenů (čtvercový symbol s kameny). 

Sv.Josef na obraze drží hůl s rozkvetlou lilií. Podle vyprávění v Jakubově Protoevangeliu, apokryfním příběhu o vybírání snoubence Panně Marii se líčí, že do chrámu byli pozváni nápadníci Panny Marie a měli přinést pruty. Josefův se zázračně zazelenal (někde se uvádí, že vykvetl jako lilie), a tak byl vybrán on, podle Protoevangelia „stařec a vdovec“. Tento motiv se často na obrazech se sv.Josefem opakuje. 

Zasnoubení Panny Marie a sv.Josefa je námět, který byl zobrazován asi od 15.stol. (inspirace Zlatou legendou - Legenda aurea Jakubem de Voraigne koncem 13.stol., sbírka životopisů svatých). 

Prsten, který přijímá Panna Maria je jako cenná relikvie uchováván v katedrále v Perugii.“ 

 

Děkujeme partnerům, bez jejichž pomoci by příběh oltářního obrazu upadl v zapomnění

Projekt „Restaurování oltáře Zasnoubení Panny Marie“ je realizován díky finanční podpoře Ministerstva kultury (Program restaurování movitých kulturních památek) a Královéhradeckého kraje

 
ONPPM-0013Restaurování oltáře Zasnoubení Panny Marie probíhá od roku 2020. V letošním roce je na programu 2. etapa, restaurování oltářní architektury.

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

4. Konference o roztroušené skleróze

program, registrace na konferenci

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930