Záchrana kulturního dědictví v areálu Domova sv. Josefa v Žirči

OBLASTNÍ CHARITA ČERVENÝ KOSTELEC ZÍSKALA V ROCE 2009 VÝZNAMNÝ GRANT NA OBNOVU BAROKNÍHO AREÁLU PŘI DOMOVĚ SV. JOSEFA V ŽIRČI, PODPOŘENÝ Z PROSTŘEDKŮ ISLANDU, LICHTENŠTEJNSKA A NORSKA PROSTŘEDNICTVÍM FINANČNÍHO MECHANISMU EVROPSKÉHO HOSPODÁŘSKÉHO PROSTORU A FINANČNÍHO MECHANISMU NORSKA.

budova pivovaruÚčelem projektu je záchrana kulturního dědictví velmi cenného barokního areálu Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem s cílem, aby tento areál mohl sloužit zdravotně postiženým i osobám bez postižení a stal se tak místem setkávání osob zdravých i handicapovaných. Zařízení je prvním a dosud jediným svého druhu v České republice, které poskytuje komplexní služby lidem postiženým roztroušenou mozkomíšní sklerózou a jejich blízkým (ročně se jedná o přibližně 450 osob z celé ČR).

Předmětem projektu je rekonstrukce šesti památkově chráněných nemovitostí, které jsou součásti historického areálu někdejší rezidence vídeňských jezuitů.  Plánovaná rekonstrukce, navazující na již uskutečněné opravy dalších objektů v areálu, přispěje zdravotně handicapovaným lidem v Domově kostel sv. Annysv. Josefa a okolí a zároveň umožní větší otevření prostoru areálu veřejnosti. Účelem rekonstrukce je obnovit historickou budovu kostela sv. Anny, ozdobné kovové oplocení před ní a zlepšit její využití věřícími i veřejností při kulturních akcích. Dále renovovat objekty v zámeckém parku (zahradní altán, květinové loubí a plot parku) za účelem relaxace zdravotně postižených i veřejnosti a také rekonstruovat obytnou část budovy bývalého pivovaru. Zde vznikne zázemí pro připravované nové oddělení pro trvalé pobyty osob, postižených roztroušenou sklerózou, které s plánovanou kapacitou 15 ti lůžek bude v budoucnu zřízeno ve zbytku této budovy.

Projekt napomůže většímu využívání historických budov a pozemků veřejností jak k poučení a poznávání, tak k odpočinku. Přispěje také zdravotně postiženým lidem v Domově sv. Josefa v Žirči. Rekonstruovaný park s bohatou flórou bude využíván obyvateli Domova i širokou veřejností, a to pro každodenní relaxaci i pro pravidelné pořádání kulturních akcí a setkávání lidí. Bude využíván i místními obyvateli a dětmi z místní mateřské a základní školy - nejen k naučným vycházkám, ale i ke vzdělávací činnosti.

Více informací o projektu:

Další informace o průběhu záchrany kulturního dědictví se dočtete v článcích:

logo sponzora

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

4. Konference o roztroušené skleróze

program, registrace na konferenci

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930