Už potřetí startuje sbírka Domovenka. Pomůže lidem s roztroušenou sklerózou a darovat ji lze online

Už potřetí startuje sbírka Domovenka. Pomůže lidem s roztroušenou sklerózou a darovat ji lze online

Domov sv. Josefa už třetím rokem spouští sbírku Domovenka na pomoc vážně nemocným roztroušenou sklerózou. Domovenka je poukaz na hodinu cvičení s odborníkem v hodnotě 290 Kč. Darovat ji může úplně každý na www.domovenka.cz

„Darované Domovenky proměníme v péči specialistů. Nemocným se bude věnovat psychoterapeut, rehabilitační specialista a řada dalších odborníků. To vše s jediným cílem. Aby lidé s roztroušenou sklerózou mohli žít soběstačný život. A ideálně, aby jej mohli žít doma.“, vysvětluje Dominik Melichar, ředitel Domova sv. Josefa. Proto kromě samotného cvičení zahrnují Domovenky asistenci ošetřovatelů, odborné poradenství i pomoc v místě bydliště. 

Vloni se vybralo 8 000 Domovenek

Letošní sbírka startuje 29. listopadu symbolicky na Světový den dárcovství. První vlna poběží do Vánoc. Vloni vybrali v Domově sv. Josefa přes 8 000 Domovenek a pomohli více než 750 nemocným. Pomoc však potřebuje na 6 000 lidí s roztroušenou sklerózou. Mnozí z nich si sami nerozsvítí. Ani se nepodrbou. Přišli o práci a někdy i o rodinu a přátele. Domovenka pro ně může mít navzdory současné inflaci cenu zlata. Je startem k lehčímu životu, nadějí, že budou opět více soběstační.  

Tváří sbírky je herečka Ivana Jirešová 

Domovenka má letos svoji ambasadorku. Tváří letošní sbírky se stala herečka Ivana Jirešová, která navštívila Domov sv. Josefa a vyzkoušela si, jaké je to žít s roztroušenou sklerózou. Usedla na vozík a jeden den strávila s nemocnými tak, jak ho prožívají oni. Dostala pořádnou lekci cvičení a pokusila se ovládat počítač bez použití rukou. Proč to celé udělala?  

„Je to 4 roky, co mi propadlo v divadle rozdrtilo prsty u nohou. Jelo to, drtilo mi to kosti a já nemohla nic dělat. Upoutalo mě to na dva týdny na lůžko a ty myšlenky, které se mi tehdy honily hlavou, to nebylo vůbec nic příjemného. S lidmi na vozíku soucítím. Já po čtrnácti dnech na lůžku vstala. Oni ale takové štěstí nemají,“ řekla herečka Ivana Jirešová a letošní ambasadorka sbírky Domovenka.

Pan Josef nehýbe rukama a přesto díky Domovence znovu pracuje v IT 

Jedním z pacientů Domova sv. Josefa je pan Josef Tintěra. Letos je tomu 20 let, co mu sdělili, že má roztroušenou sklerózu. Nejdřív to pro něho bylo jako zlý sen. Lidé se mu smáli. Když zakopával, mysleli si, že je opilý. Dostupná léčba mu nezabrala. Záhy skončil na vozíku a nakonec přestal hýbat i rukama. On to ale nevzdal. V nejhorších chvílích mu pomohla Domovenka.  

Svůj vozík řídí pohybem hlavy, pomocí speciální čelenky. Díky speciální tyčince, ústní myši, dokáže pracovat na počítači. Fouknutí je "enter", vtáhnutí je "zpět". Přes ústní myš ovládá nejen počítač, ale také televizi, elektrické okno nebo třeba lampičku.  

„Nesmírně si vážím podpory těch, kteří mi darovali Domovenku. Díky nim jsem získal opět svobodu. Chci teď ukázat všem, že roztroušená skleróza není bariéra. Chci pomáhat svým spolubojovníkům. Jsem zase něco platný v tom životě. Žene mě to dopředu. Já neuberu. Nechci ubrat. Chci se odvděčit," řekl Josef Tintěra, pacient Domova sv. Josefa. 
 

Jak darovat Domovenku 

Domovenka stojí 290 Kč a lze ji snadno zakoupit online na www.domovenka.cz.  

Můžete darovat i více Domovenek najednou, nebo pořídit opakovanou měsíční Domovenku.
Zatímco jedna Domovenka zajistí nemocnému hodinu cvičení, pravidelná měsíční Domovenku mu dokáže změnit život k lepšímu. 

domovenka.cz

Příspět je možné i na sbírkový účet 35-6637770237/0100 s variabilním symbolem 7782.  

25 000 nemocných v Česku 

V České republice žije 25 tisíc lidí s roztroušenou sklerózou. Nemoc jim ničí nervová vlákna. Způsobuje postupné ochabování svalů. Léčba, která by dokázala nemocného uzdravit, neexistuje. javascript:


Kam dál?

Koukněte na fotky: Domov sv. Josefa, Ivana Jirešová, příběhy nemocných  
Pusťte si video: Jak Domovenka pomáhá 
Přečtěte si: Co je roztroušená skleróza, Domov sv. Josefa a Domovenka 

Poradna
pro nemocné i pro pečující osoby

Darujte Domovenku
pomůžete nemocným

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty

Odebírejte zpravodaj 
Přihlaste se k odběru zpravodaje  

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031