Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Roztroušená skleróza

Světový den roztroušené sklerózy byl letos výjimečný

Když se spojí organizace podporující nemocné roztroušenou sklerózou, znamená to spoustu krásných výstupů. Projděme si společně články, které o *eresce a *ereskářích v průběhu května a začátkem června publikovaly české redakce.

Publikováno: 25. 6. 2024

IMGP1587

Sedm příznaků, které mohou signalizovat onemocnění roztroušenou sklerózou

Onemocnění se věnuje deník.cz. Z dotazníku, který je součástí článku, vyplývá, že 90 % z 326 čtenářů se někdy setkalo s člověkem trpícím roztroušenou sklerózou. Autorka zmiňuje síť speciálních center (RS nebo MS centra), která se v České republice zaměřují na zlepšení kvality života nemocných. 

IMGP1645 Roztroušená skleróza se týká hlavně mladých a žen. Jak poznat příznaky, co léčba

Další článek opět vyšel v deníku.cz. Autorka zmiňuje například rizikové faktory a příznaky onemocnění. Věnuje se specializovaným zařízením v ČR.  Uvádí, že je v Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) evidováno 21 537 lidí (z toho 71,1 procenta žen a 28,9 procenta mužů). Každoročně přibude tisíc nově registrovaných. Z 21 537 pacientů evidovaných ve zmíněném registru jich 15 915 užívá biologickou léčbu. 

IMGP1653

Léky i specialisté na jednom místě. Centrová léčba pomáhá i s roztroušenou sklerózou

Za přečtení stojí dubnový článek na iDnes.cz. Svůj příběh v něm vypráví osmatřicetiletá Michaela Čejková. Michaela zmiňuje centrovou léčbu, která v Česku pomáhá také dalším pacientům, například v onkologii.

Jako elektrický výboj, říká žena o roztroušené skleróze. Nadějí jsou speciální centra

V následujícím článku se hovoří o šestatřicetileté Janě. Odkazuje na Nadační fond Impuls, který organizuje akci s názvem Rozsviťme Českou republiku. 

IMGP1564Brnění končetin i neposlušné prsty. Iva žije s roztroušenou sklerózou 18 let, lidí s diagnózou přibývá

Inspirace není nikdy dost. Mrkněte na tříminutové video z dílny České televize. O svůj příběh se v něm podělila Iva Břečková. Ve videu je také zmíněno, že ministerstvo sjednotilo pravidla a vytvořilo metodiku. Díky ní by méně odvážní lékaři mohli nemocným nasadit hodně účinnou léčbu hned po diagnostice nemoci. Kromě toho lékaři budou muset každý rok dokazovat, že plní stanovené indikátory kvality. 

Mezinárodní den roztroušené sklerózy. V Česku každoročně přibude tisíc pacientů, léčba se neustále zlepšuje

Pokud raději poslecháte rádio, pustťe si záznam z Ranního intervia na Radiožurnálu s Evou Kubala Havrdovou. Lékařka v rozhovoru vysvětluje, proč roztroušenou sklerózou častěji trpí ženy a jak probíhá léčba během těhotenství. 

IMGP1569

Roztroušená skleróza už zdaleka není diagnózou na invalidní důchod, říká Petr Šindelář z Unie ROSKA

Roztroušené skleróze se věnují na Českém rozhlasu Plzeň. Tématem rozhovoru je činnost pacientské neziskové organizace Unie Roska. Petr Šindelář v něm vysvětluje, že se *ereskáři často setkávají se sociálním vyloučením. Proto unie sdružuje lidi, kteří mají zájem se společně setkávat například na Roztroušeném víkendu. 

*ereska, ereskář – hovorový výraz pro nemocného s roztroušenou sklerózou

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články