Do lázní ho kvůli zdravotnímu stavu nepřijali. Na domov seniorů či podobné zařízení je zase moc mladý. Doma o něho pečuje maminka, té ale v 75 letech dochází síly. „Nemám, kam jít“, říká Michal z Prahy, který bojuje s roztroušenou sklerózou, a s nadějí v hlase dodává: „Snad dopadne dlouhodobý pobyt ve Dvoře Králové.“ V Domově sv. Josefa, středisku Oblastní charity Červený Kostelec, evidují přes 150 žádostí na takový pobyt. Ročně se přitom uvolní jen dvě lůžka. Hledají proto způsoby, jak nemocným pomoci a tentokrát přišli s netradičním řešením. Zeptali jsme se Miroslava Wajsara, ředitele Oblastní charity.
Díváme se na místo, kde ještě před pár týdny stál zchátralý bývalý klášterní velkostatek. Dnes je tu rušno. Od rána potkáváme dělníky i těžkou techniku. Co tady budujete?
Budujeme zde nové zázemí pro odlehčovací službu. V tom současném, Domě sv. Kláry jsou tří až čtyřlůžkové pokoje. Pacienti na elektrickém vozíku se tak na pokoj ani nevejdou. Díky novému zázemí v Domě sv. Františka, které bude proskleným objektem propojené s Domem sv. Kláry budou všechny pokoje odlehčovací služby jedno až dvoulůžkové. Navíc získáme prostory pro vodoléčbu, rehabilitaci i odbornou poradnu.
Některé z bytů budou tzv. chytré s nácvikem soběstačnosti do domácího prostředí. Půjde zde o využití moderních technologií, které dnes umí kompenzovat ztrátu hybnosti. Každý z celkem tří bytů bude trochu jinak vybavený, abychom dokázali simulovat podmínky v různých domácnostech.
Komu chytré byty pomůžou?
Po 21 letech poskytování péče lidem s roztroušenou sklerózou si uvědomujeme, že prostřednictvím pobytové služby nedokážeme pomoci všem. Nové prostory budou proto zaměřené na předávání zkušeností, které jsme za 21 let získali. Podpoříme nemocné i jejich pečující osoby, aby měli lehčí život v domácím prostředí.
V chytrých bytech bychom rádi inspirovali, že i s roztroušenou sklerózou jde žít plnohodnotný život. Tak se to podařilo například panu Josefovi, který díky ústní myši ovládá počítač a je zaměstnaný. A to přesto, že už nehýbe rukama. Rádi bychom takovou možnost umožnili i dalším lidem.
Domov sv. Josefa poskytuje ročně služby více než sedmi stům pacientů. Pomoc ale potřebují tisíce. Jaké další aktivity pro ně děláte?
V Domově poskytujeme čtyři druhy pobytů, poradenství i půjčovnu pomůcek. Terapeutický program na míru doplňujeme různými volnočasovými a relaxačními aktivitami. K nemocnému se snažíme přistupovat komplexně a vidět jeho potřeby a těm přizpůsobit jednotlivé aktivity. Takto jsme například vybudovali bylinkovou zahradu, které je vděčným útočištěm pro nemocné, pečující osoby, ale i turisty. Domov sv. Josefa není uzavřeným prostorem, ale místem, kde se zdraví a nemocní mohou potkat, a to i v kostele sv. Anny, který je duchovním centrem celého areálu.
Stále jsme bohužel jediným zařízením svého druhu v České republice. Snažíme se být proto určitým modelem a předávat naše zkušenosti. Podporujeme další podobné iniciativy, ať už některých charit nebo veřejné správy.
Události posledního roku přinesly nemalé zdražení stavebních materiálů. Jak se chystáte projekt financovat?
Díky velkému úsilí našeho projektového týmu se podařilo získat dotaci z Evropské unie a mimořádnou podporu od Královéhradeckého kraje. Moc si této podpory vážíme. Dále jsme podali žádost do Státního fondu životního prostředí. Výsledek je zatím neznámý.
Sečteno, podtrženo, kolik ještě zbývá?
Dopadne-li i třetí zmíněná dotace, bude nám chybět ještě něco přes 500 tisíc korun. Věřím, že nám v tomto ohledu pomohou také dárci, ať už z řad firem či jednotlivců.
V Domově sv. Josefa poskytujete nemocným komplexní zdravotní, sociální i terapeutickou péči. Klienti dlouhodobého pobytu zde mnohdy stráví přes 10 let a v terminálním stadiu potřebují i pomoc paliativní. Jak tuto péči zajišťujete?
Chceme, aby klienti na trvalém pobytu, který je jejich domovem, zde mohli prožít i poslední dny pozemského života. Proto jsme v hospicové péči vzdělali celý jejich ošetřovatelský personál. Zároveň nabízíme specializovanou pomoc jednotlivých profesí našeho mobilního hospice. I v Domově sv. Josefa ve Dvoře Králové tím naplňujeme naši dlouhodobou snahu o komplexní pojetí léčby a péče dle všech okruhů potřeb našich pacientů. O to samé se snažíme v rámci našich středisek v Červeném Kostelci.
Kde berete sílu a motivaci nadále rozvíjet jednotlivé služby?
Sílu nám dává Boží požehnání a nasazení našich zaměstnanců a dobrovolníků pro všechny potřebné, kteří se na nás s důvěrou obrací. Motivací k dalšímu rozvoji jsou naše zkušenosti s poskytovanými službami. Lidé, kteří je využívají, nám odkrývají další požadavky, které plynou z jejich mnohdy velmi těžkých životních situací. Zdrojem síly nám jsou také postoje, které pozorujeme na osudech jednotlivých lidí. Oni a jejich blízcí často bojují s nepřízní osudu a přes všechny obtíže se nevzdávají. K tomu není možné zůstat netečným.
Mezi čtenáři jsou i dárci Hospice Anežky České a Domova sv. Josefa. Co byste jim vzkázal?
Chtěl bych jim moc poděkovat a zároveň poprosit o další pomoc, pokud jim to jejich situace dovoluje. Na začátku kalendářního roku je totiž každá darovaná koruna dvojnásob potřebná. Bohu díky každému z Vás.