Příběh Honzy - na vozíku navštívil Černobyl a teď spouští sbírku, aby si svůj sen splnili další

Příběh Honzy - na vozíku navštívil Černobyl a teď spouští sbírku, aby si svůj sen splnili další

Do českých kin vstoupil film Černobyl na kolečkách, a to přesně v den 36. výročí jaderné havárie. Celovečerní dokument vypráví příběh vozíčkáře Honzy Duška s roztroušenou sklerózou. I přes svůj hendikep podnikl náročnou ... 

... expedici na Ukrajinu, aby ukázal, že ani na vozíku život nekončí. Během premiéry filmu navíc spustil charitativní sbírku 3 000 Domovenek na podporu Domova svatého Josefa ve Dvoře Králové, kde nyní žije.

Tisková zpráva k tomuto článku s podklady ke stažení >

Domovenka je poukaz na 1 hodinu cvičení v hodnotě 290 Kč, který může darovat každý na www.domovenka.cz. Díky Domovenkám pomáhají specialisté Domova sv. Josefa lidem s roztroušenou sklerózou k větší soběstačnosti. Aby mohli žít své sny, podobně jako Honza.

Chci darovat >

01__Honza-Dušek-Černobyl__autor-Jiří-Kalát__podzim-2021

Domov sv. Josefa ve Dvoře Králové chce vybrat tři tisíce Domovenek. A to do 30. května, na který připadá Mezinárodní den roztroušené sklerózy.

Díky Domovence poskytneme Honzovi odbornou terapeutickou péči. Uděláme vše pro to, abychom mu pomohli k větší soběstačnosti. A nejen jemu! Všem vážně nemocným roztroušenou sklerózou. Děkuji proto těm, kteří se zapojí do sbírky solidarity a darují Domovenku,” popisuje dlouhodobé úsilí Domova sv. Josefa jeho vedoucí, Dominik Melichar.

Honza Dušek, pacient s roztroušenou sklerózou kvůli závažné nemoci nemůže chodit. Sám si neuvaří. Bez asistence se ani nenají. Přesto svůj život nevzdává. „Ta příroda se tam vzpamatovává. Vstává z popela. Co když tam vstane z popela i jeden týpek na vozíku, který má roztroušenou sklerózu a kterému docházejí síly,” říká o svém výletu.

Na Ukrajinu se vydal na podzim, ještě v době míru, vzdát hold u památníku Černobylských hasičů. Na vozíku si projel hlavní město Kyjev a pokusil se zdolat nejvyšší bod Ukrajiny, vrchol Hoverla (2061 m). Skončil těsně pod ním. A spolu s filmaři natočil spoustu dechberoucích záběrů.

04__Honza-Dušek-výstup-naHoverlu__autor-Jiří-Kalát__podzim-2021

Vybírat záběry dřívějšího krásného Kyjeva a přitom sledovat zpravodajství z těch samých míst, kde teď zuří válka, byla jedna z nejtěžších pracovních věcí vůbec. Točili jsme dokument na místě jedné z největších lidských katastrof země a za půl roku se na stejném místě děje další,“ řekla režisérka filmu Eva Toulová.

Premiéra snímku Černobyl na kolečkách proběhla 26. 4. v 0:23 v pražském kině Bio Oko, a to nejen na den, ale dokonce i na čas přesně na výročí 36 let od jaderné havárie.

Premiérou pro Honzu příběh nekončí, ale naopak začíná. O své expedici pořádá besedy a věří, že díky sbírce 3 000 Domovenek pomůže dalším lidem na vozíku žít své sny. Tak pomozte spolu s Honzou.

Darujte Domovenku >

 

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031