Mé obrazy jsou temné, říká autorka prodejní výstavy

Mé obrazy jsou temné, říká autorka prodejní výstavy

Obrazy Hany Farkašové jsou sice temné, ale jak říká, démonů, které znázorníte a pojmenujete, se už nemusíte bát. Ztratí nad vámi moc. Autorka sama bojuje s roztroušenou sklerózou. Prodejní výstava probíhá až do 23. července ve foyer kavárny Damián v Domově sv. Josefa. 

Sama roztroušenou sklerózu mám a provedla mne doslova peklem,“ říká autorka obrazů Hana Farkašová. Je to nemoc, která obrátí život vzhůru nohama i tomu nejotrlejšímu člověku, včetně jeho vztahů, pracovní výkonnosti a duševního stavu. Domov sv. Josefa je jediným lůžkový útočištěm pro pacienty s touto nevyléčitelnou civilizační chorobou.

2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-9

2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-11  2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-10  2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-1  

Nejhůře, hned po tělesných projevech, se promítá právě na duši. I proto tato výstava symbolicky snoubí tři roviny – lékařskou, uměleckou a duchovní. Nebýt doktorů, kvalita našeho života by byla neúnosná. Náš psychický stav by nás snadno dovedl k sebedestrukci. Avšak ne na vše existuje medikace, a proto se mnozí z nás snaží jít i cestou psychoterapie, kterou vypustí kus toho vnitřního pekla ven a podívá se mu do tváře jako rovnocennému soupeři. Cestou umění. 

Zároveň duchovno je zásadním prvkem cesty sebeléčby. Bez víry, vědomí vlastní pomíjivosti a vděčnosti za prostou existenci, by nás lecjaký vnitřní démon snadno strhl zpět na cestu denního utrpení, nesnesitelné bolesti a sebelítosti. 

Mé obrazy jsou temné. Jsou to výjevy z mého vlastního pekla způsobeného dlouhodobým ochrnutím, ztrátou blízkých, těžkými depresemi, sebeubližováním a několika pokusy o sebevraždu,“ říká autorka, pro kterou toto peklo trvá skoro většinu jejího dospělého života: „Jsou to živí tvorové mého vlastního nitra, kteří pro každého nemocného sice mají jinou podobu, avšak všichni cítíme jejich existenci zarytou hluboko v našich srdcích, kostech a nervech.“ 

2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-5

2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-8  2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-4  2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-3 

Autorku naplňuje štěstím, že tyto výjevy může ukázat světu a přesvědčit druhé, že se jich nemusí bát. Že mají jen takovou míru moci, kterou jim sami dáme.

Dívám se do tváří svých démonů. Protože co spatříte, znázorníte, pojmenujete, nad vámi ztrácí moc,“ uzavírá autorka vystavených obrazů.

Prodejní výstava obrazů Hany Farkašové probíhá až do 23. července v Domově sv. Josefa ve Dvoře Králové ve foyer místní kavárny Damián. Výstava je přístupná zdarma.

2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-12
2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-2  2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-7  2206-vystava-hana-farkasova-domovsvatehojosefa-6  

 

Poradna
pro nemocné i pro pečující osoby

Darujte Domovenku
pomůžete nemocným

Odebírejte zpravodaj 
Přihlaste se k odběru zpravodaje  

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031