Psychoterapie

Fyzické a psychické potíže jdou ruku v ruce, vzájemně se ovlivňují. Je téměř nemožné oddělit od sebe pocit tělesné a duševní ne/pohody. Každý symptom má svou tělesnou i psychickou složku. Tak jako tělo potřebuje pohyb a pravidelnou hygienu k tomu, aby si udrželo zdravou rovnováhu, cvičit a očišťovat musíme také svoji mysl. Psychoterapie poskytuje inspiraci, jak cílevědomě upravovat životní styl a životní podmínky tak, aby se nejen zabránilo nepříznivým vlivům, ale aby se co nejvíce uplatnily vlivy posilující duševní kondici a rovnováhu. Má člověka naučit, jak předcházet všemožným obtížím. Pokud již nastaly, učí ho, jak je nejlépe zvládat.

Cíl psychoterapie

Nemoc RS se proměňuje, dává prostor k jejímu ovlivňování. Většinou lidé potřebují zpracovat první pocity, doplnit informace a uklidnit se. V další fázi terapie se věnujeme konkrétnímu příběhu pacienta. Základním cílem psychoterapie u pacientů s RS je vést je k tomu, aby se naučili využívat možností a zdrojů, které mají ke kvalitnímu a smysluplnému životu. Podstatná je motivace k tomu, aby se naučili s nemocí žít, dokázali snášet obtíže, které s sebou nemoc i léčba přinášejí. Důležitým úkolem terapie je udržet pacientův zájem o všechny oblasti jeho života. Pomoci vytvořit a podporovat jeho spolupráci s léčebným týmem.

Účinnost psychoterapie

Psychoterapie probíhá jako strukturovaná, a vědecky podložená interakce mezi terapeutem a klientem. Psychický stav pacienta má vliv na průběh choroby. Pacienti s aktivním přístupem ke své chorobě progredují pomaleji. Pacientům v terapii klesl počet zánětlivých ložisek. Je to první vědecky relevantní důkaz efektu metod, které se považovali jen za podpůrné.

Jak probíhají sezení?

Přijedete na sezení v domluveném čase a budeme spolu 60 minut hovořit v hovorně - v kanceláři psychoterapie. Psychoterapie probíhá individuálně nebo ve skupině. Mluvené slovo je hlavní náplní.

Společně si vytváříme témata - jakousi “zakázku” pro další práci. Velmi důležitým předpokladem pro efektivní psychoterapii je postupné navázání důvěryhodného a bezpečného terapeutického vztahu. Vzhledem k tomu, že tělo a duše jsou propojené nádoby, budeme se také učit číst signály těla, mluvit o symptomech nemoci a jejich zvládání. O to vlastně v psychoterapii jde: prožívat, uvědomovat si, hledat souvislosti a tvořit strategie vedoucí k pacientově pohodě a spokojenosti.

 

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728