Potvrzení o daru

Díky potvrzení o daru si budete moci snížit daňový základ, ať už jste zaměstnanec, podnikatel či firma. Alespoň malá odměna za Vaši podporu. ☺

Potvrzení o daru Vám zašleme automaticky v průběhu ledna za celý předchozí kalendářní rok. Není potřeba o něj žádat. Pokud potvrzení potřebujete dříve, neváhejte se nám ozvat na pomahame@dsj-zirec.cz.

Pokud potvrzení do konce ledna neobdržíte, zkontrolujte prosím nejdříve, jestli neskončilo v nevyžádané či hromadné poště. Doporučujeme e-maily od nás z těchto složek přesunout do doručené pošty. Díky tomu Vám naše maily příště dorazí správně. Jestliže potvrzení nenajdete ani v nevyžádané či hromadné poště nebo v něm objevíte nesrovnalosti, kontaktujte nás prosím.

Pokud jste nový dárce a chcete vystavit potvrzení, zadejte prosím Vaše údaje přes tento formulář. 

 

Nejčastější dotazy

Jaké údaje jsou pro potvrzení o daru potřeba a proč?

Potvrzení o daru zasíláme e-mailem. Jako identifikační údaje pro finanční úřad slouží adresa trvalého bydliště a datum narození.

  • Adresa trvalého bydliště slouží jako identifikační údaj pro finanční úřad, který na základě něho potvrzení uzná.
  • Datum narození slouží jako druhý identifikační údaj v případě, že na jedné adrese bydlí více osob se stejným jménem.

Vaše údaje jsou u nás v bezpečí a slouží výhradně pro vydání potvrzení o daru. Pro uchování využíváme šifrovanou databázi. Zpracování probíhá v souladu s Nařízením EU 2016/679 (GDPR). Kdykoliv si budete přát, můžeme údaje o Vás z databáze odstranit.

Víte, kolik % si můžete odečíst z daní?

Za dary přijaté v roce 2022:

  • fyzické osoby mohou odečíst nejvýše 15% od základu daně
  • právnické osoby mohou odečíst

Více informací viz Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.

Jak postupovat při uplatnění potvrzení o daru?

Zaměstnanci, jimž daňové vyrovnání zpracovává zaměstnavatel, předkládají potvrzení o poskytnutí daru své mzdové účtárně jednou ročně, nejpozději do poloviny února, a to za celý předchozí rok. O nic víc už se starat nemusí. Snížení daňového základu se následně projeví v rámci daňového vyrovnání ve vyšší březnové výplatě.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a firmy uplatňují odpočet darů z daní přímo ve svém daňovém přiznání.

Jsou Vaše dary zdaněny?

Ne. Oblastní charita Červený Kostelec (včetně střediska Domov sv. Josefa) je osvobozena od daně z příjmu pro zákonem stanovené veřejně prospěšné účely. Dary, které organizace získá, jsou tedy využity v plné výši bez zdanění.

Jak je to s dary přes Darujme.cz na konci roku?

Abychom Vám mohli vystavit potvrzení, musí být dar přijat do konce kalendářního roku na náš účet. Pokud dar pošlete v posledních 3 dnech roku a není to okamžitá platba, může se stát, že kvůli prodlení na straně bank dorazí dar až v novém roce.

Příklad: Josef Novák poslal dar Domovu sv. Josefa 31.12.2022 přes Darujme.cz bankovním příkazem, který nebyl okamžitou platbou. Dar dorazil na náš účet 3.1.2023. Potvrzení Josefovi rádi vystavíme, ale až v lednu roku 2024 souhrně za dary v roce 2023. Pokud by Josef potřeboval potvrzení za rok 2022 (vystavené v lednu 2023), můžeme mu ho vystavit ze systému Darujme.cz.

 

Děkujeme za Vaší štědrost
a do nového roku Vám za celý Domov sv. Josefa
přejeme jen to nejlepší!

 

22.12 sm pf2023_co jsme zvladli 2

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031