Stojí za roztroušenou sklerózou vir způsobující mononukleózu?

Stojí za roztroušenou sklerózou vir způsobující mononukleózu?

Vědci Stanfordské univerzity prohlašují, že virus Epstein-Barrové je možnou hlavní příčinou onemocnění roztroušené sklerózy. Jaké stanovisko k tomu zaujímají čeští odborníci?

Virus Epstein-Barrové a roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Příčina onemocnění ještě není známa, ale jedním z hlavních podezřelých je již dlouho virus Epstein-Barrové (EBV), který je jedním z herpetických virů. Může způsobit infekční mononukleózu, známou také jako Pfeifferova infekční mononukleóza. Více než 90 procent všech lidí se v určitém okamžiku nakazí EBV a pak ji udrží v těle po celý život. Ale jen několik z těch, kteří byli infikováni později, vyvine MS.

"Infekce virem Epstein-Barrové (EBV) je zřejmě předpokladem pro rozvoj roztroušené sklerózy. Skutečnost, že existuje úzká souvislost mezi EBV a MS, je již nějakou dobu známa. Američtí vědci z Harvard Chan School to však nyní dokázali znovu a jasně ve studii s velkým počtem účastníků." uvádí článek https://bit.ly/3KDkrhB   viz studie: https://bit.ly/33IITO9 

Článek se objevil v zahraničních i českých médiích. Např.:

https://bit.ly/3H96ANS , https://bit.ly/3qTyrMq 

Skupina epidemiologů z Harvardovy univerzity zkoumala databázi se zdravotními záznamy 10 milionů příslušníků amerických ozbrojených sil, kteří nastoupili do služby mezi lety 1993 a 2013. Všichni z nich museli pravidelně odevzdávat vzorek krve kvůli testování HIV. Díky tomu měli vědci k dispozici i „biologický materiál“, ze kterého mohli zjistit, v kterém roce se u vojáků objeví důkaz infekce virem EBV (důkazem jsou protilátky proti tomuto viru). 

Ti vojáci, u kterých se objevila roztroušená skleróza, se prakticky všichni několik let předtím nakazili virem EBV. Nemocí onemocnělo jen 35 vojáků, kteří v době nástupu na vojnu neměli v těle stopy přítomnosti viru. Celých 34 z nich virus infikoval předtím, než se u nich nemoc projevila. Jinak řečeno, prakticky všichni, u kterých se nemoc objevila, se nejprve (v průměru pět let předtím) nakazili EB virem.

Když se vědci pro kontrolu podívali, jak se šířil virus mezi těmi, kdo ho na začátku vojny neměli a neonemocněli roztroušenou sklerózou, zjistili, že v této skupině se virus šířil podstatě pomaleji. Během vojny se nakazila zhruba polovina z nich. Jinak řečeno: pokud se voják nově nakazil EB virem, tak jeho šance, že dostane i roztroušenou sklerózu razantně stoupla. A to více než 30krát. Což je zhruba stejný rozdíl jako mezi kuřákem a nekuřákem v případě výskytu rakoviny plic.

Na základě těchto článků nás kontaktovala Česká televize s prosbou natočit s námi reportáž. Podívejte se zde: 18. leden - Události | Česká televize (ceskatelevize.cz)

IMG_E5173

Není to ale bohužel vše

Není to ani tak stoprocentní odpověď. Stále jde jen o souvislost, byť extrémně nápadnou a silnou. Stále bohužel není jasné, proč u někoho nemoc propukne a u většina lidí nikoliv.

Musí existovat ještě další „spouštěče“ nemoci. Jsou to geny, stres... 

"Vliv viru Epstein Baarové jako jednoho z faktorů podílející se na vzniku RS není nová informace. Je to jen jeden z mnoha faktorů, které ke vzniku RS vedou (dále se diskutuje vliv vitaminu D, nezdravého životního stylu, genetická predispozice ke vzniku autoimunitních onemocnění). Odborníci mají za to, že RS vyprovokuje vždy více takto souběžných faktorů. Bohužel odstraněním jednoho - což by byl třeba  virus EB se to prozatím nevyřeší," napsala nám k tématu Mgr. Klára Novotná, fyzioterapeutka z MS centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN, po konzultaci s lékaři RS centra, konkrétně dr. Janou Lízrovou, PhD. 

"Není žádný odůvodněný předpoklad, že by tento výzkum pomohl lidem s pokročilou RS, kde je již velká část nervového systému ztracena. Je možné, že tyto poznatky jednou pomohou vymítit RS očkováním před nákazou virem EBV, která se týká ovšem většiny populace. K rozvoji RS jsou potřebné ještě další faktory (genetické pozadí, nedostatek vitaminu D apod.) O souvislosti EBV s RS se ví několik desítek let, tato data jsou ale rozhodně cenná hlavně tím, že jsou robustní", napsala nám Prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., z  Neurologické kliniky - 1. lékařské fakulty UK a VFN

 

science.abm7930-f1

Zdroj: 

https://bit.ly/3KDkrhBhttps://bit.ly/33IITO9https://bit.ly/3H96ANS , https://bit.ly/3qTyrMq 

 

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031