Roztroušená skleróza a coronavirus – péče a podpora. Díl 1

Roztroušená skleróza a coronavirus – péče a podpora. Díl 1

Domov svatého Josefa přináší sérii tří článků o roztroušené skleróze v období coronaviru, přeložených ze serveru https://www.mssociety.org.uk/. Multiple Sclerosis Society je největší charita ve Velké Británii, která je zde pro lidi postižené roztroušenou sklerózou. Byly přeloženy body, které platí všeobecně a nevztahují se pouze na území VB.

Hovořili jsme s mnoha lidmi na území Velké Británie ohledně roztroušené sklerózy a viru Covid-19. Nasledující výčet otázek patří mezi ty, které se vyskytovaly nejčastěji.

 1. RS a coronavirus (Covid-19) – jaká jsou rizika?
 2. Jak mám udržovat společenské rozestupy a izolaci, pokud mám RS?
 3. Mám roztroušenou sklerózu. Co mám dělat, pokud chytím Covid-19, nebo někdo, s kým žiji?

RS a coronavirus (COVID-19) – jaká jsou rizika?

Ranný výzkum naznačuje, že postižení roztroušenou sklerózou (RS), nezvyšuje riziko nakažení se virem Covid-19.

Někteří lidé s RS mohou ale být náchylnější k infikování se tímto virem, nebo trpět komplikacemi. Je to dáno např. celkovým chatrným zdravím nebo jinými zdravotními potížemi mimo RS. Výzkumní pracovníci tuto situaci průběžně sledují. Kompletní seznam faktorů, kteří naši poradci identifikovali jako rizikové, naleznete níže v článku.

Víme, že infekce (virové infekce nevyjímaje) mohou zvýšit riziko relapsů, ačkoliv konkrétně v případě viru Covid-19 existuje pouze limitovaná dokumentace podporující toto tvrzení.

Studie zatím naznačují, že v zásadě léčba pomocí „nemoc modifikující terapie“ (z anglického disease modifying therapy – DMT) nezvyšuje pravděpodobnost nakažení se virem Covid-19 nebo zhoršení příznaků. Jsou zde ale specifické případy, kdy DMT může navýšit toto riziko.

Měli byste dodržovat rady Vašeho teamu pro léčbu RS a jakéhokoliv doporučení tykajícího se zvýšeného sociálního odstupu.

coronavirus-4914026_640

Existuje nějáký výzkum na vztah mezi RS a coronavirem?

V současné době probíhá velké množství výzkumů zaměřujícíh se na porozumění roztroušené sklerózy a coronaviru. S ohledem na to, že je tento typ coronaviru nový, zatím stále plně nechápeme, jaký vliv na lidi s RS má.

Jsou lidi s RS v „klinicky citlivé“ skupině?

Každý s RS je technicky v „klinicky citlivé“ skupině (z angl. "clinically vulnerable" group). Toto je z důvodu, že RS může být spojena s dalšími riziky, která se odvíjí od Vašich projevů nemoci, typu léčby, nebo jiných faktorů. Prozatimní data, která jsou vládě dostupná, neobsahují takový stupeň informací k dosažení přesného závěru.

Státní úřady definují „klinicky citlivou skupinu“, jako skupinu, která je více náchylná k onemocnění virem Covid-19, než je průměrný jedinec, ale ne tak náchylná, jako jsou lidé v „extrémně náchylné“ skupině (z angl. "extremely vulnerable" group).

Doporučení státních úřadů pro kohokoliv v „klinicky citlivé skupině“ je dodržovat striktní společenský odstup.

covid-19-4939288_640

Jsou lidé s RS v „extrémně citlivé“, nebo „vysoce rizikové“ skupině?

Někteří lidé s RS jsou v extrémně citlivé, nebo vysoce rizikové skupině (z angl. "high risk" group) protože:

 • Mají významné potíže s dýcháním nebo polykáním (např. když potřebují umělou výživu)
 • Užívali alemtuzumab (Lemtrada) nebo cladribine (Mavenclad) v průběhu posledních 12 týdnů
 • Prodělali transplantaci kostní dřeně v posledních 12 měsících (poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, aby Vám sdělil, kdy se rizika sníží)

Zkraje pandemie, vláda Velké Británie doporučovala lidem sociální izolaci (též zvanou shield), pokud byli považováni za velmi náchylné jedince k infekci coronavirem. Podobná preventivní opatření jsou doporučována lidem během druhého celonárodního lockdownu v Anglii od 5. listopadu do 2. prosince. Ostatní národy ve Velké Británii mají doporučení založená na lokálních rizikových faktorech.

Co dalšího mne může vystavit většímu riziku nákaze virem covid-19, pokud mám RS?

Tento typ coronaviru je nový virus, není tedy možné dát úplný výčet veškerých možností, které mohou zvýšit riziko jeho přenosu. Nicméně, na následujících řádcích naleznete obecný přehled od našich zdravotních poradců, týkající se hlavních rizikových faktorů.

Váš zdravotní team bude mnohem lépe obeznámen s Vaší osobní situací. Je tedy nezbytné, řídit se jejich radami, pokud jsou zde i další faktory.

Hlavní rizikové faktory jsou:

 • Věk nad 70 let
 • Máte potíže s běžnými každodenními úkony, jako je např. příprava pokrmů, nebo domácí práce z důvodu celkové slabosti
 • Pokud chatrné zdraví, nebo symptomy RS zapříčiňují, že většinu času potřebujete pomoc při chůzi, nebo používáte invalidní vozík
 • Máte nějáké další chronické onemocnění mimo RS, zejména obezitu, vysoký krevní tlak (tzv. hypertenze), nebo diabetes
 • Jste těhotná
 • Užívali jste léky alemtuzumab (Lemtrada), nebo cladribine (Mavenclad) v posledních 6 měsících
 • Užíváte fingolimod (Gilenya)
 • Užívali jste ocrelizumab (Ocrevus), nebo rituximab v posledních 12 měsících

Pokud dva, nebo více z těchto bodů popisují Vaší situaci, zvažte zavedení přísnějších opatření pro svojí ochranu. Toto může zahrnovat odborné vedení ve Vaší lokalitě pro lidi, kteří jsou považování jako „extrémně klinicky citliví“ jedinci.

quarantine-5049106_640

Zdroj: MS and coronavirus care and support

  

Poradna - onmouseout

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930