Jak dodržovat společenský rozestup a sociální izolaci, pokud mám roztroušenou sklerózu? - péče a podpora. Díl 2

Jak dodržovat společenský rozestup a sociální izolaci, pokud mám roztroušenou sklerózu? - péče a podpora. Díl 2

V tuto chvíli všichni musí praktikovat společenské rozestupy, lidé s roztroušenou sklerózou (RS) nevyjímaje. Vláda ve Velké Británii doporučuje, aby zejména postižení RS byli v tomto ohledu striktní a dodržovali stanovená doporučení. 

To znamená:

  • mimo domov dodržovat rozestupy 2 m
  • pravidelné mytí rukou
  • sledovat doporučení vlády ohledně pravidel používání ústní roušky a setkávání se s druhými lidmi

Každý s RS, je považován za „klinicky citlivého“ jedince. Ve Velké Británii proto vláda doporučuje nepodceňovat výše zmíněné body a řídit se jimi.

Pokud máte obavy, že lidé ve Vašem okolí nebudou respektovat společenský rozestup, je možnost podpořit toto doporučení nošením informační cedulky, nebo odznáčku.

hands-2847508_640

Support Bubble

Ve Velké Británii byl dále zaveden koncept zvaný ‘support bubble‘ (volný překlad: ‚podpůrná bublina’). Jak uvádí server inews.co.uk1, tato podpůrná bublina umožňuje dospělím v Anglii, kteří žijí sami (nebo nezadaný rodič s dítětem pod 18 let), aby se spojili s další domácností a vytvořili tak podpůrnou síť. Pomáhá to těm, kteří se během pandemie cítí izolovaně. Blízký kontakt s další domácností je tedy obdobný, jako kdyby žili pohromadě tzn. žádná sociální omezení.

Server mssociety.org.uk na otázku ‚Mohu tvořit support bubble, pokud mám RS?‘ odpovídá:

Lidé s RS mohou být součástí support bubble, nebo rozšířené domácnosti, aby tak pro ně bylo snazší být v kontaktu s jejich blízkými přáteli, nebo rodinou, se kterou jinak nesdílí domácnost. Každý národ (Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko) má pro tento koncept nastavena svá vlastní pravidla, ale obecně lze říci, že je takovýto celek považován za jednu domácnost.

Jakmile je jednou tento celek utvořen, neměl by se již měnit. Všichni uvnitř podobné domácnosti by měli dodržovat striktní preventivní opatření. Zejména pak, pokud je někdo uvnitř takového uskupení více klinicky náchylný k onemocnění, nebo je někdo jiný ve zvýšeném kontaktu s venkovním prostředím.

Pokud někdo spadá do ‚extrémně náchylné‘ skupiny, stále může být součástí support bubble, pokud místní úřady nestanový jinak.

Mám nosit ústní roušku, pokud vycházím ven?

Nošení roušky není náhradou pro sociální rozestupy, nebo řádnou hygienu. Může ale pomoci ochránit druhé v případě, že sami jste pozitivní na covid-19, a to i v případě, že sami příznaky coronaviru nemáte. Pokud příznaky nemoci máte, Vy i Vaše sdílená domácnost by měla být v izolaci. Nošení roušky na toto nemá význam.

Je také důležité mýti si ruce před nasazením roušky, i před jejím sejmutím. Dotýkání se obličeje by mělo být omezeno na naprosté minimum, ať už roušku nasazenou máme, či nikoliv. Roušky by měly být pravidelně prány, nebo vyhozeny, pokud se jedná o roušky jednorázové.

Pokud Vám roztroušená skleróza, či jiné zdravotní omezení neumožňuje nošení ústní roušky (nebo její nasazení/sejmutí), není nezbytné, aby jste jí nosili (platí pro obyvatele VB). V takovém případě nemusíte prokazovat, že podléháte výjimce. Pro pocit pohodlí je ale možné  si stáhnout do telefonu oznámení, případně si jej vytisknout, které na to ostatní upozorní viz: Face coverings: when to wear one, exemptions, and how to make your own - GOV.UK (www.gov.uk)

face-mask-5667959_640

Zdroje: 

  1. What is a support bubble? How the new Covid social gathering rules work – and how many households can be in each bubble

  2. MS and coronavirus care and support

  

Poradna - onmouseout

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031