Zlepšit se je těžká dřina, ale stojí to za to

Zlepšit se je těžká dřina, ale stojí to za to

Přijmout roztroušenou sklerózu jako součást svého života vůbec není jednoduché. Je ale důležité se nemoci nezaleknout, najít to svoje proč a začít bojovat. A to v jakémkoli věku. Příkladem je pan Pavel P. 

Před třemi lety, kdy poprvé přijel do Domova svatého Josefa, byl plný beznaděje a chyběla mu chuť do života. Na rehabilitace a cvičení sice chodil, chyběla mu však motivace, a i přes snahu všech terapeutek chtěl mít terapie spíše rychle za sebou, než aby se na nich doopravdy snažil zlepšit svůj zdravotní stav.

Na druhý pobyt přijel ještě v horším stavu než na ten první. Doma nijak necvičil, a tak mu svaly rychle ochabovaly a společně s nimi se zhoršovala i nálada. Když však u nás na pobytu potkal bratry Pilaře, se kterými se seznámil na rehabilitačním cvičení, pookřál. Bratři s ním cvičili v rámci brigády i školy – jejich tatínek u nás dlouhá léta pracoval, a tak je přivedl na nápad stát se fyzioterapeuty. Svou práci dělají srdcem a je to vidět. S panem Pavlem si kápli do noty, a tak to v něm začalo hlodat. Proč by měl jen sedět a nestarat se o sebe? Nebojovat? Dohodli se proto, že budou v rehabilitacích pokračovat i po skončení pobytu u pana Pavla doma v Praze. Není totiž důležité, aby s rehabilitacemi a cvičením pomáhali jen lidé přímo školení na RS. Důležitý je především pravidelný pohyb jakékoli formy, aby tělo neochabovalo.

Když se k nám letos pan Pavel po roce opět vrátil, byl to úplně jiný člověk

Usměvavý s pozitivním pohledem na svět. A hlavně v mnohem lepším zdravotním stavu, než v jakém od nás naposledy odjížděl. I přes to, že jeho podmínky doma rozhodně nejsou ideální, jeho přístup se úplně změnil a personál ho tu skoro nepoznává.

Řekněme si to na rovinu. Jsem nemocný a dostávám tak peníze od státu. Stát je tedy mým zaměstnavatelem. A aby kdokoli dostal peníze za svou práci, musí jí nejdříve dělat. Mojí prací je teď starat se o svoje tělo. Ostatní chodí do práce na osm hodin a těch osm hodin já můžu cvičit. Měl bych cvičit, abych se zlepšil. To sice něco stojí, ale peníze na to díky příspěvkům mám. Je to ta nejlepší investice, jakou mohu udělat,“ usmívá se.

Díky Pavlově iniciativě a nadšení jsme dokonce měli na měsíc zapůjčený speciální jednoruční vozík, který je zároveň i rehabilitační pomůckou – člověk se pohybuje ručně pomocí páky, která pohání kola vozíku a při tom i posiluje pohyblivou ruku a střed těla. Díky této zkušenosti jsme se rozhodli tyto vozíky v nejbližší době zakoupit a rozšířit tak možnosti rehabilitačního cvičení pro další pacienty.  

A to vše díky Domovenkám a našemu skvělému personálu!

 

Chci darovat Domovenku!


1 Domovenka je poukaz v hodnotě 290 Kč
na 1 hodinu cvičení/poradenství 
pro 1 pacienta s RS, aby mohl žít doma!


více o Domovenkách na Domovenka.cz

 

IVO_5375

Za tento příběh vděčíme paní Ditě Horáčkové, bez níž bychom o úspěchu pana Prachaře vůbec nevěděli. Děkujeme!

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031