Není vozík, jako vozík

Není vozík, jako vozík

Při rozhovoru s paní Š. se člověk nemůže neusmívat, sálá z ní pozitivní energie. Rozpovídala se o tom, co je podle ní důležité pro lidi s roztroušenou sklerózou. 

Paní Š., usměvavá, milá, ale stydlivá paní, která se nerada fotí, má roztroušenou sklerózu diagnostikovanou již několik let, o Domově svatého Josefa se dozvěděla na rehabilitačním pobytu. Doma o ní pečuje syn, do Žirče jezdí velice ráda. “Jezdím sem každý rok, vždy zhruba na tři měsíce. Syn si může odpočinout, nabere nové síly a já se tady naučím nové věci.”

Pochvaluje si především dobře proškolený a milý personál. „Všichni tady vědí, co mají dělat. Ke každému přistupují podle jeho potřeb.“ 

Není vozík, jako vozík

Jedna z nejdůležitějších věcí pro pacienty s RS je podle ní správný výběr vozíku. „Pokud člověk dostane špatný vozík, může mu to hodně přitížit. Proto je důležité výběr nepodcenit a nebát se při výběru říct o pomoc. Skvělé jsou například i speciální balonky, které na vozíku drží páteř ve správné poloze. Díky nim jsem stále schopná jíst a mluvit.“

_IVO0243

Dále je podle ní velice důležité nemoc v raných stádiích nepopírat, začít bojovat co nejdříve a jít za každou cenu na všechna vyšetření, aby se podchytila podstata nemoci. „Nesmíme zapomenout ani na podporu našich blízkých. Bez nich by to už vůbec nešlo.“

Domovenka

Domov má přizpůsobený svým potřebám, což je jedna z věcí, které jí ulehčily život. „Nebylo jednoduché si to doma zařídit tak, abych se tam cítila dobře. Sama jsem ze začátku nevěděla, co všechno potřebuji upravit…“ Nejen s tím by jí dnes pomohla Domovenka – služba, která pomáhá lidem v domácím prostředí. Zatím jí nevyužila, má to však v plánu. “Se sestřičkami jsem mimo pobyt byla v kontaktu už předchozí roky, ale možnost vyzkoušet si rehabilitaci online, přímo se synem, bude skvělé.”

Těší se i na instruktážní videa, která budou brzy k dispozici na YouTube. “Každý tu sice máme trochu jiné potřeby, ale videa určitě pomohou většině z nás. Ukázat správné postupy pečujícím osobám je velice důležité, bez toho bychom nebyli schopní se kamkoli posunout.”

Všem, kteří někdy přispěli na Domovenku, moc děkuje. “V dnešní době, kdy spousta lidí přišla kvůli pandemii o práci, si jejich darů vážím o to víc. Není jednoduché darovat, když nemáte z čeho, ale i přes to se to děje. Jsem velice vděčná za každou pomoc, díky které se může náš stav zlepšovat, jsme samostatnější a celkově se mění kvalita našeho života k lepšímu. Děkujeme vám!

 

Pomoci lidem jako je paní Š. můžete i Vy na www.domovenka.cz.

Děkujeme 

Poradna
pro nemocné i pro pečující osoby

Darujte Domovenku
pomůžete nemocným

Odebírejte zpravodaj 
Přihlaste se k odběru zpravodaje  

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31