Na Domov sv. Josefa padlo 16 kg hlíny

Na Domov sv. Josefa padlo 16 kg hlíny

Naši klienti se výzev rozhodně nebojí. Domov sv. Josefa slaví 20. výročí od založení. Proto jsme ho v keramické dílně zkusili s klienty, kteří sem docházejí  procvičovat nejen jemnou motoriku, vyrobit z hlíny. 

Všichni svatí při nás stáli. Nejdříve šlo všechno jako po másle. Klienti počítali okna, měřili stěny Domova ze všech stran. Vyřezávali spoustu oken i dveří. Vyráběli věžičky a střechu, začišťovali, uhlazovali.

Spotřebovali jsem asi okolo 16 kg hlíny. Museli jsme dbát na to, aby se nám dílo vešlo do pece. Dohromady jsme tvořili 14 dní. Poté se Domov nechal dlouho schnout a čekalo se, zda to dobře dopadne a nepopraská. Usušil se výtečně a následoval první přežah v peci na 850 stupňů.

Bouřka však způsobila, že v půlce pečení na vysokou teplotu vypadl několikrát proud a hrozilo popraskání. Pec se musela tedy znovu zapnout a otevřít až za dva dny. Napodruhé dopadl přežah výborně. Domov teď mohli klienti vystínovat a nabarvit.

Následoval konečný výpal, při kterém se bohužel rozbila spirála v peci. Po dlouhých dvou dnech, kdy musely zůstat dvířka pece zavřená, jsme zjistili, že se barvy na domově neslily tak, jak měly. Potřebovali jsme nutně opraváře pecí. Naštěstí šla kolem jedna dobrá duše, kamarádka a keramička v jedné osobě. Díky ní přijel za pár hodin pan Hanousek z Třebechovic a pec opravil.

Domov se fotil ještě teplý, právě vytažený z pece, aby mohl být nabídnut v dražbě, která se konala v rámci 20. Svatoanenských slavností.

„Domeček je vymazlený a všichni z něho máme velkou radost. Jsem pyšná na klienty, že do toho šli. Oni sami se diví, jak to mohli dokázat. Když totiž ruce vypovídají službu, funguje třeba jen jedna a brzy se unaví, tak to moc nejde. Ale já vím, jak se jim to povedlo. Bylo v tom srdce každého z nich“, říká Pavla Holečková, vedoucí keramické dílny.

Naši klienti se výzev tedy rozhodně nebojí. Práce na hrnčířském kruhu, který v dílně stále chybí, by mohl být tou další pomyslnou metou.

Děkujeme, že nám pomáháte.

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

Vzdělávací semináře

pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby.

Neváhejte, přihlaste se!

Koncert Anny K

Srdečně vás zveme na benefiční koncert zpěvačky Anny K. Koná se v náchodském Beránku 7.12.2021 od 19:00 hod. Vstupenky jsou již v prodeji!

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031