Slavnostní otevření Bylinkové zahrady a odhalení oltáře

Slavnostní otevření Bylinkové zahrady a odhalení oltáře

Za účasti představitelů veřejného i církevního života byla  v pátek 14. června v areálu Domova sv. Josefa slavnostně uvedena do provozu ukázková bylinková zahrada pro klienty i veřejnost. Součástí otevření bylo také odhalení nově zrestaurovaného oltáře sv. Stanislava Kostky v kapli kostela sv. Anny.

   Zahrada s bylinkami vyrostla v prostorách bývalého zahradnictví  areálu Domova sv. Josefa. Po mnoho let byl tento prostor málo  využívaný a to bylo důvodem využít jej smysluplněji.  Dalším záměrem je do areálu přilákat širokou veřejnost a do projektu zapojit i klienty samotné. 

     Úpravou bývalého zahradnictví je vytvořena další relaxační zóna nejen pro klienty. První etapa projektu začala již v minulém roce, kdy byly vytvořeny a osazeny centrální ukázkové záhony se známými i méně známými bylinkami, dále byly vybudovány prodejní a zeleninové záhony. Zároveň zde přibylo více jak 20 stromů (i ovocných), které v budoucnu zajistí příjemný stín v horkých letních dnech. V druhé etapě byly vytvořeny speciální vyvýšené pracovní stoly s pohodlným přístupem pro lidi na vozíku, protože tento prostor bude sloužit i těm našim klientům, kteří by chtěli trávit svůj volný čas aktivněji. Podle svých schopností se mohou zapojit do výsadby, přesazování, množení i sklizně rostlin. Pro relaxaci a odpočinek jsme vybudovali loubí zčásti porostlé rostlinami v prostoru stávajícího pařeniště nebo posezení u vodního prvku. Samozřejmostí je bezbariérový pohyb po celém areálu. V zahradě je pamatováno i na zázemí pro zahradníky a jejich techniku.

   Bylinková zahrada dostala jméno po Josefu Kamelovi – jezuitském misionáři, lékaři a amatérském botanikovi, který se narodil v Brně roku 1661. Kamel systematicky rozčlenil flóru a faunu na Filipínách, kde jako misionář působil a věnoval se mimo jiné i charitativní činnosti. Na jeho počest byla v první polovině 18. století pojmenována nová květina z Japonska a severní Číny – kamélie, kterou však on sám nikdy neviděl.

   „Tímto projektem chceme vytvořit další místo, kde by se mohli setkávat zdraví lidé s hendikepovanými. Pro návštěvníky našeho areálu tak přibude další místo, které bude rozhodně stát za prohlídku“ uvedl Mgr. Dominik Melichar, zástupce ředitele pro zdravotní a sociální služby v Domově sv. Josefa.

   Unikátní barokní oltář sv. Stanislava Kostky pochází z 1. poloviny 18. století od neznámého autora. Celková obnova oltáře proběhla v letech 2007 – 2012 s finanční podporou Ministerstva kultury. Restaurátorské práce provedla ak. mal. Hana Vítová a Jan Mach.

  

   

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031