Cena Ď Královéhradeckého kraje

11.4.2018 12:33   Ostatní

Včera v podvečer se uskutečnilo ve Vědecké knihovně v Hradci Králové krajské kolo Ceny Ď. Ta je určená mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v ČR.  Letos probíhá  již 18. ročník a jeho hlavními „tahouny“ jsou Jitka a Richard Langerovi.


Domov sv. Josefa se stal již pravidelným nominujícím této obdivuhodné „soutěže“, kde není výherců ani poražených – všichni by si cenu zasloužili. Na kolo krajské navazuje v červnu kolo celostátní – finále – kdy je na půdě Národního divadla (letos ve Stavovském divadle 7. června) poděkováno úplně všem a celostátní kolegium  hodnotí znova všechny nominace. 3 hodiny před slavnostním ceremoniálem.

Domov sv. Josefa navrhnul na nominaci Honzu Duška a Petra Hirsche.   .

Křišťálová Cena Ď Královéhradeckého kraje putovala do Oblastní charity Hradec Králové a Cena Ď Pardubického kraje do Poličky. 

Na shledanou ve Stavovském divadle! 

Naše nominace:

Jan Dušek a Petr Hirsch - Camino na kolečkách 

Jan Dušek je 37letý muž s diagnostikovanou progresivní formou roztroušené sklerózy odkázaný na invalidní vozík. Jeho sen byl absolvovat poutní cestu do Santiaga de Compostela spolu se svým devítiletým synem Jendou. Rozhodl se pokořit Svatojakubskou cestu hned z několika důvodů. Sám pro sebe vyrazil s prosbou o zpomalení průběhu nemoci. Všem ostatním chce hlavně ukázat, že na kolečkách život nekončí a i v těžké životní situaci je možné si splnit své sny a cíle.
Petr Hirsch se pokusil obejít pěšky svět. Též jste o něm mohli slyšet o jeho 16000 km dlouhém vejšlapu, kdy pěšky putoval z domova do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma. Od roku 2013 na více než 150 místech po celé ČR své putování představil v poutavé besedě "šestnáctitisícikilometrovej vejšlap". Od roku 2015 organizuje poutě pro veřejnost a rozhodl se pomáhat a podporovat druhé v jejich prvních krůčcích na cestách.
Zdůvodnění nominace Honzy a Petra: Za spolupráci s naší neziskovou organizací, za šíření problematiky roztroušené sklerózy a našeho prvního a stále jediného zařízení do povědomí lidí nejen v Čechách, ale i v zahraničí… Za naději pro naše nemocné…. Honza ale nevyrazil na pouť sám za sebe. Než započal první kilometr své pouti, navštívil pacienty v Domově sv. Josefa v Žirči: „Já tam pojedu také za vás.“ Každý, kdo chtěl, zapsal na létající lampion štěstí své přání. Lampion byl později jako symbol splněných přání vypuštěn nad Atlantik. 
Premiéru filmu jsme s klienty navštívili v kině ve Dvoře Králové. Od té doby Honza s Petrem křižují celou republiku s besedami nejen pro školy. Od 6. do 27. února 2018 se konala výstava v prostorách Křížové chodby Karolina na Univerzitě Karlově v Praze. Odtud se přestěhovala k nám do Café Damián, kde potrvá do 17. 4. a pak si ji budou moci prohlédnout návštěvníci v Broumově.