Oltář sv. Františka Xaverského je po 7 letech zrestaurován

Oltář sv. Františka Xaverského je po 7 letech zrestaurován

V boční kapli kostela sv. Anny v Žirči se nachází oltář sv. Františka, který byl ještě před 7 lety v neutěšeném stavu.Dokončení projektu restaurování oltáře sv. Františka je nádherným dárkem k  20. výročí Domova sv. Josefa.

Opravený oltář svatého Františka je krásným dárkem k výročí

Ačkoliv se jedná o boční kapli, právě u tohoto oltáře se pravidelně schází věřící zaměstnanci a klienti k pravidelným modlitbám. Ve svatostánku jsou uloženy hostie a nad oltářem svítí věčné světlo. Dokončení projektu restaurování oltáře sv. Františka je proto nádherným dárkem k 20. výročí Domova sv. Josefa! 

A jak to všechno začalo?  

Prvotní průzkum zpracoval restaurátor Jan Mach v roce 2015, který upozornil na havarijní stav lipového dřeva i povrchových úprav. Oltář byl překryt silnou vrstvou křídy a hnědou přemalbou. Tyto povrchové úpravy silně degradovaly celou památku a pan Mach jednoznačně doporučil rehabilitaci, aby se oltář mohl zařadit do jedinečného chrámového interiéru (ve vztahu k již restaurovaným památkám – oltáře sv. Stanislava a sv. Rosálie, varhany).  

up2019-10-17-DSC_3316

Restaurátorské práce pod vedením pana Radovana Šulce probíhaly v letech 2017–2021. Během nich se zjistilo, že oltář byl opakovaně opravován – jen ve 20.století dvakrát. Starší oprava je datována na vrcholové řezbě (1935) a týkala se zřejmě řezbářských doplňků a výměny menzy. Ze stejného období je pravděpodobně i obraz sv. Václava na vrcholovém nástavci. Druhá oprava je datována na svatostánku (Lorenc Polička L.P. 1964), ten původní se bohužel nedochoval. V této době došlo k povrchové úpravě bronzem. Na oltáři bylo nalezeno několik vrstev barevných úprav, ale časové zařazení jednotlivých vrstev je kromě nejstarší a nejmladší problematické. Nynější barevné řešení odpovídá nejstaršímu nálezu.  

Komu je oltář opravdu zasvěcen

Zdánlivě jednoduchá otázka, ale odpověď jednoznačná není. V majetkových listinách je oltář evidován jako oltář sv. Františka z Assisi, v evidenci Národního památkového ústavu zase jako oltář sv. Františka Xaverského. Na oltářním obraze je světec s lilií a dle NPÚ se jedná o sv. Františka Xaverského. Také z dokumentů ke stavbě areálu vyplývá, že se vztahuje k jezuitskému vlastnictví a tradicím.  Záhada by mohla být vyřešena, ale… má to ještě jeden háček. Obraz zřejmě není původní, je mnohem menší a v průběhu dřívějších restaurování byl zasazen do 3 ozdobných rámů.

oltar-frantisek_6143

Poděkování

Restaurátorům p. Machovi, P. Šulcovi a p. Suchanovi, dále pracovníkům NPÚ Josefov a MěÚ Dvůr Králové, kteří konzultovali postup restaurování a samozřejmě finančním partnerům, bez kterých by se celý projekt nemohl realizovat. 

DĚKUJEME! 

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

Koncert Anny K

Koncert je bohužel z důvodu špatné epidemiologické situace odložen. Nový termín je 28.4.2022

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31