Být nablízku těm, co něco bolí, od toho jsme my kaplani na světě

Být nablízku těm, co něco bolí, od toho jsme my kaplani na světě

Být nemocničním kaplanem není nic snadného. V Domově ale máme to štěstí, že máme jednu mezi námi. Jak se ke své práci dostala a co to vlastně znamená, se s námi podělila Elena Fajstavrová. 

Nemocniční kaplan poskytuje duchovní péči pacientům, personálu a návštěvníkům, řídí práci dobrovolníků v oblasti duchovní péče a zajišťuje kontakt s duchovními ostatních církví podle přání pacienta. Jeho posláním je být nablízku všem, se kterými se v zařízení potká, s personálem, pacienty, příbuznými. Kromě kněží a jáhnů či kazatelů různých církví poskytují tuto péči i vyškolení laici. Nemocniční kaplan nutně nemusí být muž, tuto profesi často vykonávají i ženy – kaplanky.

elena2

V České republice je takových lidí asi 130. V rámci Týdne za jednotu křesťanů byli vysláni 21. ledna 2023 do služby noví nemocniční kaplani a v Královéhradecké diecézi je jich tak nově jedenáct. Jednou z nich je i Mgr. Elena Fajstavrová, Dis, která pracuje jako psychoterapeutka v Domově sv. Josefa. Je jednou ze tří kaplanek v našem kraji. „Jako nemocniční kaplani jsme připraveni poskytnout duchovní podporu lidem, kterým vstoupila do života nemoc. Nabízíme vnímavou přítomnost, pozorné naslouchání a porozumění. Poskytujeme akutní psychickou pomoc v těžkých situacích, pomáháme zorientovat se v aktuálních životních okolnostech. A v neposlední řadě přibližujeme podstatu a význam duchovní péče široké a odborné veřejnosti,“ vyčísluje svou práci.elena

V Domově sv. Josefa pracuje již mnoho let a náplní její nelehké práce je pomoci těžce nemocným roztroušenou sklerózou vyrovnat se se svou životní situací, naslouchat jim. Její manžel je jáhen, vystudovali společně teologii a v jejím životě tak víra hraje zásadní roli. I proto pro ni bylo přirozené stát se kaplankou. „Hlavním důvodem byl pro mě především nedostatek duchovních, kteří by nemocným naslouchali v době svátků,“ vzpomíná. „Díky své práci vím, jak těžké tyto situace pro nemocné mohou být. Chtěla jsem jim co nejvíce pomoci, ujistit je, že v tom nejsou sami.“

Ve všech střediscích Oblastní charity Červený Kostelec nyní pomáhá pacientům i jejich rodinám. „Být nablízku těm, co něco bolí, od toho jsme my kaplani na světě,“ dodává s úsměvem.

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930