Nemocniční kaplan poskytuje duchovní péči pacientům, personálu a návštěvníkům, řídí práci dobrovolníků v oblasti duchovní péče a zajišťuje kontakt s duchovními ostatních církví podle přání pacienta. Jeho posláním je být nablízku všem, se kterými se v zařízení potká, s personálem, pacienty, příbuznými. Kromě kněží a jáhnů či kazatelů různých církví poskytují tuto péči i vyškolení laici. Nemocniční kaplan nutně nemusí být muž, tuto profesi často vykonávají i ženy – kaplanky.
V České republice je takových lidí asi 130. V rámci Týdne za jednotu křesťanů byli vysláni 21. ledna 2023 do služby noví nemocniční kaplani a v Královéhradecké diecézi je jich tak nově jedenáct. Jednou z nich je i Mgr. Elena Fajstavrová, Dis, která pracuje jako psychoterapeutka v Domově sv. Josefa. Je jednou ze tří kaplanek v našem kraji. „Jako nemocniční kaplani jsme připraveni poskytnout duchovní podporu lidem, kterým vstoupila do života nemoc. Nabízíme vnímavou přítomnost, pozorné naslouchání a porozumění. Poskytujeme akutní psychickou pomoc v těžkých situacích, pomáháme zorientovat se v aktuálních životních okolnostech. A v neposlední řadě přibližujeme podstatu a význam duchovní péče široké a odborné veřejnosti,“ vyčísluje svou práci.
V Domově sv. Josefa pracuje již mnoho let a náplní její nelehké práce je pomoci těžce nemocným roztroušenou sklerózou vyrovnat se se svou životní situací, naslouchat jim. Její manžel je jáhen, vystudovali společně teologii a v jejím životě tak víra hraje zásadní roli. I proto pro ni bylo přirozené stát se kaplankou. „Hlavním důvodem byl pro mě především nedostatek duchovních, kteří by nemocným naslouchali v době svátků,“ vzpomíná. „Díky své práci vím, jak těžké tyto situace pro nemocné mohou být. Chtěla jsem jim co nejvíce pomoci, ujistit je, že v tom nejsou sami.“
Ve všech střediscích Oblastní charity Červený Kostelec nyní pomáhá pacientům i jejich rodinám. „Být nablízku těm, co něco bolí, od toho jsme my kaplani na světě,“ dodává s úsměvem.