Může se hodit
Odborná poradna
Jsme nestátní neziskovou organizací. Pomáháme zvláště nemocným, ale také dětem, dospělým i seniorům. Provozujeme nejstarší hospic v ČR, dále jediné lůžkové zařízení pro nemocné roztroušenou sklerózou a mnoho dalších aktivit. Pomáhá nám řada sponzorů a dárců. Děkujeme! Podpořte nás i Vy!
vícePrvní hospic v ČR jsme vybudovali u nás v Červeném Kostelci! Náš svědomitý personál pomáhá nejen těžce nemocným, ale také jejich příbuzným i široké veřejnosti. Naše půjčovna pomůcek pomáhá těžce nemocným v jejich domácím prostředí. Neobešli bychom se také bez obětavých dobrovolníků, sponzorů a dárců. Všem děkujeme! Podpořte nás i Vy!
víceHledáte přátelské místo pro neformální setkávání rodičů a také prarodičů s malými dětmi? Nabízíme vám pravidelný dopolední program v herně pro maminky s dětmi od kojeneckého do předškolního věku, široké spektrum aktivit, činností a vzdělávacích programů. Pořádáme jednorázové akce, výtvarné kroužky a víkendové pobyty. Těšíme se na Vás!
Hledáte způsob, jak smysluplně strávit volný čas? Naše mateřské centrum je Vám a Vašim dětem otevřené! Přijďte do našich jazykových kroužků! Hledáte ubytování pro sebe nebo své blízké v malebném Podkrkonoší nebo v létě na pobřeží Jaderského moře? Přihlašte se do našich vzdělávacích kurzů a seminářů!
Jsme lidé s určitým zdravotním hendikepem, přesto jsme užiteční! Každý z nás dělá, co umí. Vyrábíme dárkové předměty, vaříme nejen pro obyvatele Domova sv. Josefa, provozujeme prodejnu potravin, řešíme některé úlohy v oblasti IT, pěstujeme a prodáváme květiny, sadbu a zeleninu. Rádi Vás přivítáme v Žirči u Dvora Králové nad Labem!
vícePoskytujeme ošetřovatelskou péči potřebným v jejich domácím prostředí na základě doporučení obvodního lékaře. Naše péče je bezplatná! Víte-li o někom v Červeném Kostelci a jeho okolí, kdo potřebuje naši péči, neváhejte nás kontaktovat! Nabízíme také zapůjčení zdravotních pomůcek.
vícePomáháme našim seniorům a zdravotně postiženým v Červeném Kostelci a okolí s nejrůznějšími činnostmi. Pomáháme jim doma i v domech s pečovatelskou službou. Společně s Městskou policií zabezpečujeme provoz tísňové péče. Víte o někom, kdo by ve vašem okolí potřeboval naši pomoc? Napište nám!
víceVe spolupráci s ambulancí léčby bolesti poskytujeme v okolí Červeného Kostelce hospicovou péči v domácím prostředí. Zapůjčíme Vám pomůcky usnadňující péči o nemocného ve Vašem domově a budeme Vám k dispozici, kdykoliv nás budete potřebovat! Zajistíme Vám zdravotní, sociální, psychologickou i spirituální pomoc, pokud si to budete přát.
Pomáháme v našem regionu těžce nemocným pacientům v preterminálním a terminálním stádiu zůstat ve svém domácím prostředí. Poskytneme vašim blízkým odbornou lékařskou péči u nás v ambulanci nebo v domácím prostředí. Pomůžeme jim zvládat bolest i další obtíže jejich nemoci. Naučíme Vás, jak o své nemocné pečovat. Kontaktujte nás!
11. století – dvůr pražských biskupů
1348 - první doklad o obci
1448 – první známý držitel vsi Budiš ze Žirče
1482 – přebírá ves Jan Kordule ze Sloupna – první zmínka o tvrzi
1581 – polovina žirečské tvrze se zřítila do Labe, tvrz byla renesančně rozšířena Adamem Zilvarem z Pilníkova
1622 – ve vlastnictví Trčků – Marie Magdalena Trčková
1635 – Ferdinand II. daruje tvrz vídeňským jezuitům od sv. Anny
1636 – alianční znak vsazený na jihozápadním nároží
1652 – příchod jezuitů do Žirče
1669 – na základě stávající tvrze vybudována rezidence s dočasně umístěným noviciátem
1668 – začíná stavba kostela sv. Anny
1698 – Žireč získává městská práva
1703 – dokončení vybavení a pravděpodobně vysvěcení kostela
1773 – zrušení jezuitského řádu, majetek přechází na Vídeňský studijní fond
1825 – požár kostela sv. Anny a rezidence, celé dominium koupil majitel Martin Wagner
1906 – novobarokní úprava fasád
1939 – Domov sv. Josefa – sestry řeholní instituce Nejsvětější svátosti
1961 – převedeno do vlastnictví státu, zřízen domov důchodců
1995 – objekt vrácen řeholní instituci – domov důchodců
2001 – Sestry darovaly objekt Hospici Anežky České (dnešní Oblastní charita Červený Kostelec), který zde vybudoval Domov sv. Josefa – nestátní zdravotnické zařízení specializované na léčbu pacientů s roztroušenou mozkomíšní sklerózou
Původní panství skládající se z tvrze, pozemků a poddaných patřilo od roku 1260 ke královskému hradu, založenému Přemyslem Otakarem II v Trutnově. První historický zápis je z roku 1348, kdy Záviš ze Žirče dává městečku název. Držitelé tvrze i pozemků se měnili dědickým postupem a koupí. Posledním byli Jan Zilwar ze Silber-steinu a Adam Zilwar ze Silber-steinu.
Adam Zilwar zemřel roku 1597 a pro jeho zásluhy mu byl v roce 1904 postaven památník, který ještě dnes stojí na rozcestí do Stanovic za kaplí Nejsvětější Trojice.
Jan Zilwar, jako Němec a Luterán se zúčastnil defenestrace 23.5.1618, stal se členem třiceti defensorů, a když po prohrané bitvě na Bílé Hoře uprchl do Německa, byly statky zkonfiskovány ve prospěch královské koruny.
Panství Žireč koupila česká hraběnka Marie Magdalena Trčková. Po smrti jejího manžela dne 25.2.1634 při vzpouře v Chebu jí bylo panství zabaveno a prodáno za 120 000 rýnských zlatých jezuitům, aby si zde zřídili noviciát pro své kandidáty, hlavně z českých zemí.
Během třicetileté války pro nedostatek pracujícího lidu zámeček velice zpustnul, takže jezuité sami pracně všechno dali do pořádku. Na zámeček přistavěli ještě jedno patro.
V roce 1668 začali stavět nový barokní kostel, který se jim podařilo dostavět v roce 1703 a který téhož roku posvětil dne 4. listopadu královéhradecký biskup Tobiáš Bocker.
Mezi kostelem a zámkem je starý kostel. Je to původní modlitebna Luteránských německých pánů a pozdější jezuitská oratoř. Tato oratoř byla vybavena třemi oltáři. Uprostřed byl oltář sv. Františka Xaverovského, který je nyní v boční kapli, po stranách – vlevo smrt sv. Stanislava a vpravo smrt sv. Růženy. Oba oltáře jsou pro nedostatek peněz v havarijním stavu.
Dne 1.dubna 1825, při velkém požáru celé obce, vyhořel kostel se zámečkem. V kostele padl při požáru hlavní oltář a oltář Kalvárie. Dnešní dřevěný oltář je prací p. Suchardy z r. 1839 s doplňky bratří Millerových – Jana a Františka, žirečských rodáků a vídeňských umělců.
Zvláštnosti tohoto oltáře je obraz nad oltářem, který se dá měnit podle liturgického období. Hlavním obrazem je obraz sv. Anny, patronky kostela. Další obrazy jsou: Neposkvrněné početí Panny Marie, Narození Panny Marie, Nanebevzetí Panny Marie, v době postní – Kristus na kříži. V době vánoční jsou figurální scény: Narození Páně, Obřezání Páně, Příchod Tří Králů. Vše znázorňují ustrojené sochy 1 m vysoké. V době velikonoční je tu slavné Zmrtvýchvstání. Výjev je namalován a upevněn na dřevěném podkladu a jeho rysy jsou vyřezány. Boční oltáře se přičítají Řehoři Thenymu. Levý znázorňuje zasnoubení Panny Marie a pravý zjevení sv. Ignáce. Boží hrob býval naproti hlavnímu vchodu u Kalvárie a tam bylo slaveno vzkříšení. Pod hlavním oltářem se nachází jezuitská hrobka a pod boční Lodí je hrobka panská, pro zaměstnance zámečku a jeho rodin. Při renovaci kostela v r. 1906 byly kryty hrobek zazděny a položeny přes ně dlaždice.
Na kůru jsou mimo běžných varhan i malé zvonkové varhany. Je to dar Šporkův žirečským jezuitům. Škoda, že na nich schází mnoho zvonků. Venkovní úprava dnešního stavu byla provedena v letech 1970 – 1973 a dne 26. 7. v den svátku sv. Anny byl kostel benedikován.