FYZIOTERAPIE V DOMOVĚ SV. JOSEFA

PŘEHLED METODIK FYZIOTERAPIE PRO KLIENTY S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU

Vážení klienti,
přijíždíte do našeho specializovaného zařízení Domov svatého Josefa na zdravotní pobyt na dobu 1–3 měsíců. Nedílnou součástí vašeho pobytu je fyzioterapie, a proto je naší milou povinností seznámit vás se všemi metodikami fyzioterapie, se kterými se budete během vašeho pobytu setkávat.

Fyzioterapie
Probíhá na cvičebnách, v tělocvičně, ve společných prostorách zdravotního oddělení a v letních měsících ve venkovním prostředí (parku). Cvičební jednotka trvá 45 min., vodoléčba 15 min., čas ostatní fyzikální terapie dle předpisu rehabilitační lékařky a lékařky zdravotního oddělení.

  • Časy terapií a jejich sled jsou přizpůsobeny vašemu momentálnímu zdravotnímu stavu a po dohodě s terapeutem je možno tyto upravit.
  • Při vstupním vyšetření vedoucím fyzioterapeutem (vstupní kineziologický rozbor) a vašim terapeutem vám dle jejich závěru bude sestaven plán cvičení. V něm budou rozepsány vhodné metodiky cvičení a další terapie.

    METODIKY LÉČEBNÉ TĚLESNÉ VÝCHOVY

Léčebná tělesná výchova individuální  (dále LTV)
aktivní – cvičení proti odporu, s dopomocí terapeuta, kondiční
pasivní – pohyby bez účasti klienta (protažení)

Aktivně cvičíme a posilujeme svaly celého trupu i končetin a zvyšujeme svalovou sílu a rozsah pohybu v kloubech. Využíváme různé náčiní – činky, overball, gumy, míčky, flowin a další náčiní. K posilování využíváme i cvičení na nářadí – REDCORD, motomedy pro horní i dolní končetiny, pro zvýšení rozsahu pohybu v horních končetinách nově pracujeme s chytrou rukavicí Rapael. Na balančních plochách trénujeme stabilitu (čočky, bosu, velký válec). Do cvičební jednotky zařazujeme speciální metodiky – LTV na neurofyziologickém podkladě.

Pasivně v nutných případech protahujeme šetrně zkrácené svaly, udržujeme rozsah pohybu v kloubech. I při tomto cvičení využíváme náčiní i nářadí.
Velmi důležitá je dechová gymnastika pro zvýšení vitální kapacity plic a okysličení tkání. Nacvičujeme dýchání se souhybem končetin a lokalizované dýchání do určitých částí hrudníku. Využíváme i pomůcky k prohloubení nádechu a výdechu. Chůzi nacvičujeme dle vašich schopností s francouzskými holemi, s rolátorem, ve vysokém chodítku. Vlastní chůzi předchází nácvik stoje u žebřin. Netrénujeme jen chůzi po rovině, ale i v terénu a po schodech. Pro zvýšení bezpečnosti při chůzi máme na vysoké chodítko připevněn pás Balance Belt, který zabraňuje pádu klienta. U imobilních klientů používáme vertikalizační vozík k nácviku stoje.

Léčebná tělesná výchova skupinová
Jedná se o plnohodnotnou terapii, která má navíc velký význam v oblasti socializace (možnost bližšího seznámení se s ostatními klienty). Dělíme ji na dechovou, kondiční a relaxační.
Při skupinové LTV využíváme výše uvedené metodiky, může probíhat i formou různých her. Cvičíme na pokoji, v tělocvičně na žíněnkách, ve společných prostorách.

Ergoterapie
Je další plnohodnotnou formou fyzioterapie, která se zaměřuje na zlepšení hybnosti ruky a sebeobsluhu. Pod vedením ergoterapeutky si procvičíte jemnou motoriku ruky, přesuny, seznámíte se s pomůckami, které vám pomohou při vykonávání běžných denních činností a také vám poradí s úpravou domácího a pracovního prostředí. Ergoterapie probíhá na tělocvičně sv. Damiána, ale i na pokojích či společenských místnostech.

Tejpování
Plnohodnotná metoda fyzioterapie, používáme ji ke snížení otoků – lymfotejping, korekci chybného postavení končetin – korekční tejping a k uvolnění napětí ve svalech a snížení bolesti – kineziotejping.

Fyzikální terapie
elektroléčba, vodoléčba, manuální techniky a mechanoterapie

Elektroléčebné přístroje slouží především ke snížení bolesti, otoků a spasticity. Používáme magnetoterapii, ultrazvuk, přístroje pro lymfodrenáže – lymfoveny, solux, parafín, peloidy.

 

 

Vodoléčebné procedury poskytujeme formou celotělové a ruční či nožní vířivky. Po celotělové vířivce následuje zábal. Provádíme i přísadové koupele – bylinné oleje. Teplota vody je 37stupňů a doba trvání 15 minut.

Manuální techniky – to jsou měkké techniky a mobilizace, lymfo masáže, klasické masáže, míčkování a další terapie prováděné rukou terapeuta.

Mechanoterapieprocvičování horních a dolních končetin na motomedu.

Doufáme, že námi poskytované terapie přispějí ke zlepšení vašeho zdravotního stavu a že budete s průběhem vašeho pobytu a s rehabilitací spokojeni.

Kontakty zde

                                                                                 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728