ELO - Centrum ergoterapie a logopedie

Cíl

Zvýšení soběstačnosti a samoobsluhy, seberealizace nemocných roztroušenou sklerózou a jejich opětovné zapojení do společnosti.

Logopedie

"Nebojím se vyrazit na svém vozíku na projížďku po obci, protože vím, že v případě neočekávané situace se dokážu domluvit."

Logoped pomáhá pacientům zmírnit následky roztroušené sklerózy na hlasivky a krční svalstvo. Intervence vedou ke zlepšení hlasových schopnonstí a zmírnění potíží s polykáním. Pokud se pacientovi i přes intervence tyto schopnosti zhorší, navrhne logoped příslušnou pomůcku (např. zesilovač hlasu, komunikační asistent apod.). Pacient se může opět v klidu se najíst a lépe se domluvit s personálem i ve společnosti. Snižuje se tak jeho sociální izolace. Tato služba je zaštítěna klinickým logopedem.

NAŠE VIZE: zajištění komplexní logopedické ve výši 40 h týdně, tvorba individuálních komunikačních plánů

Ergoterapie

Ergoterapeut procvičuje jemnou motoriku pacientů. Je to osoba, která se plně věnuje pacientům s ohledem na to, aby byli více soběstační, aby se zpomalil či úplně zastavil postup roztroušené sklerózy. Ergoterapeut dále metodicky vede aktivizační služby v Domově: výtvarná dílna, keramická dílna, zahradnická dílna, aromaterapie, muzikoterapie a další služby, které Domov poskytuje v závislosti na personálu.

NAŠE VIZE: přijetí ergoterapeuta do Domova sv. Josefa, dovybavení ergoterapeutické ordinace

CITAK (Centrum pro informační technologie a alternativní komunikaci)

"Díky ústní myši (pozn.: zařízení MouthMouse) si mohu hlasem bez cizí pomoci zapnout počítač, napsat e-mail, nebo si třeba i objednat pizzu přes internet. "

CITAK je inovativní v ČR ojedinělý projekt, který využívá moderních pomůcek alternativní komunikace pro zajištění větší soběstačnosti nemocných a naplnění jejich potřeb. Pacienti, kteří již neovládají své končetiny, mohou znovu ovládat své okolí, zapnout si počítač, surfovat na internetu, zavolat rodině i personálu, např. když je otravuje moucha (tuto banalitu nebylo možné dříve vyřešit). Pokud jsou zdatní v ovládání počítače, mohou dokonce i získat práci (např. analýza webů v podobě home office). CITAK je doplněn počítačovým kroužkem, který vede jeden z pacientů, jenž tak získal v rámci tohoto projektu pracovní uplatnění.

NAŠE VIZE: využití široké škály možností pomůcek alternativní ve vazbě na konkrétní potřeby pacientů, zajištění potřebných pomůcek pro všechny pacienty


Ústní myš pomáhá v každodenním životě pacientů.

Více informací o projektu

Centrum ergoterapie - projektová karta s rozpočtem na rok 2019.

 

Generální partner projektu CITAK

 

  

Poradna - onmouseout

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930