Přejít k obsahu Přejít k hlavnímu menu Přejít k vyhledávání

Potřebuji pomoci Darujte

Domovenka pomáhá hendikepovanému cestovateli na cestě za snem

Se svým 12letým synem vyrazil Honza Dušek na 640 km dlouhou pouť do Santiaga de Compostela. Díky partě přátel v čele s cestovatelem Petrem Hirschem o tom natočil celovečerní film Camino na kolečkách.

Publikováno: 12. 11. 2021

1705-jan-dusek-camino-na-koleckach-profilovka-roztrousena-skleroza-domov-svateho-josefa

Vozík nemusí být pro nemocného limitem

Jeho motto, „jde všechno, když člověk chce“, může být inspirací pro všechny lidi s roztroušenou sklerózou, kterých je dnes v České republice 25 000.  

„Jaký byl můj nejsilnější zážitek? Když jsme stáli s Jendou na samém konci Evropy na břehu Atlantiku. Nedocházelo mi, že po více než měsíci moje cesta končí. Tak jsme zvedli ruce, jako kdysi Mojžíš, aby se rozestoupil oceán a my mohli jít dál. Bohužel, vítr z východu nepřišel a vody se nerozestoupily. Došlo mi, že Mojžíš měl zvednutou jen jednu ruku a v ruce měl klacek.“, vypráví Honza s humorem. 

Vozík pro něho není limitem. Roztroušenou sklerózou bere jako cestu. Když se o nemoci v roce 2003 dozvěděl, rozesmál se: „Na jednu stranu jsem rád, že mám eresku já, a ne moje bývalá žena. Roztroušená skleróza je nemoc, kterou byste nepřáli ani Vašemu největšímu nepříteli, natož blízkým.“ 

Nemoc způsobuje odumírání nervových vláken, a v důsledku postupné ochabování svalstva. Nejde vyléčit, a pokud nezabere dostupná léčba, nejde ani zastavit. Pro Honzu je to komplikace. Každé další putování, každá další cesta za snem, je náročnější. V Santiagu ještě mohl ovládat joystick u elektrického vozíku, teď už se sám na vozíku neprojede. 

Ze Santiaga do Černobylu

I proto se přestěhoval do Domova sv. Josefa. Zde pravidelně cvičí s fyzioterapeuty, aby mohl pokračovat na své cestě za snem. Může se poradit, když si s něčím neví rady. Pomáhají mu i dobrovolníci.  

I díky tomu mohl před pár týdny vyrazit na svou další cestu, do Černobylu: „Jako jeden ze zachráněných jsem cítil povinnost vzdát hold a zapálit svíčku u památníku Černobylských hasičů.“ prohlásil na jednom z nejsmutnějších míst na světě. Nyní s přáteli pořádá besedy o své výpravě a připravují premiéru filmu Černobyl na kolečkách, který by měl být uveden 26. dubna 2022, v den výbuchu jaderného reaktoru. 

Honza má kolem sebe partu přátel a podařilo se mu získat jedno z 31 dostupných míst na dlouhodobém pobytu v Domově sv. Josefa ve Dvoře Králové nad Labem, jediném zařízení v zemi specializovaném na komplexní péči o vážně nemocné roztroušenou sklerózou.

Jeho příběh je jedním z tisíců. Ne všechny končí dobře. Pořadník na dlouhodobé pobyty čítá přes 143 zájemců, 95% z nich nikdy nebude z důvodu kapacity vyslyšeno. Mezi čekajícími jsou i starší lidé, jejichž např. 80letí rodiče už o ně nedokážou pečovat. Nebo zamilované páry, které by se chtěly vzít, ale hendikep jim neumožňuje, aby spolu žily.

Ani Honza nemá vyhráno. Aby mohl pokračovat na své cestě za snem, potřeboval by cvičit každý den. Finanční situace umožňuje dnes Domovu poskytnout cvičení pouze dvakrát týdně. 

Domovenka je řešení

Domovenka je poukaz na 1 hodinu cvičení pro 1 pacienta s roztroušenou sklerózou za 290 Kč. Domovenku může darovat kdokoliv na www.domovenka.cz. Díky darované Domovence poskytnou specialisté Domova sv. Josefa cvičení a poradenství v oblasti fyzioterapie, léčby ran, logopedie, psychoterapie i alternativní komunikace, dále sociální i další poradenství. Pokud se podaří získat dostatek financí, pomůžeme v roce 2022 tisícům lidí v jejich nepříznivé situaci. Pomůžeme jim k větší soběstačnosti!  

domovenka.cz

O tom, jak Domovenka funguje říká vedoucí Domova sv. Josefa, Dominik Melichar: „Vyslechneme potřeby pacienta i pečující osoby a propojíme je s odborníkem z našeho týmu. V rámci krátkodobého rehabilitačního pobytu uděláme vše pro to, abychom pomohli nemocnému k větší soběstačnosti a předali mu tipy na život v domácím prostředí. Díky odborné poradně zůstáváme i po skončení pobytu v kontaktu a usilujeme o plnohodnotný život pacienta v domácím prostředí. S dnešními technologiemi a možnostmi na vozíku život nekončí. Pro nikoho!“ 

Všichni si potřebujeme pomáhat, ale někteří to prostě potřebují víc. Více na www.domovenka.cz

Pomozte lidem s roztroušenou sklerózou jako je Honza.

Darujte Domovenku

Zaujal Vás příběh Honzy a chcete proti roztroušené skleróze bojovat jako on. Vyzkoušejte naši odbornou poradnu.

Líbí se vám článek? Roztrušte to dál

Na e-mail Na Facebook Na Twitter Na LinkedIn

Další články