AKCE 2022

Bylinkobraní v Žirči

Sobota 24. září od 11 do 17.30
Přijďte se dozvědět vše o využití bylinek v lékařství, kuchyni nebo kosmetice. Bylinkobraním vás provedou profesionální zahradníci a jedni z nejlepších bylinkářů v Česku.

Už 4. ročník komorní akce s názvem Bylinkobraní přiláká 24.9. do naší zahrady v Domově sv. Josefa v Žirči ve Dvoře Králové nad Labem mnohé milovníky bylin. Přijďte i vy zjistit, zda bylinky skutečně léčí, jak připravit domácí koření do kuchyně nebo voňavou koupel. Víte, kdo byl George Joseph Kamel? Pokud nevíte a chcete se to, a ještě více dozvědět, a výborně se u toho pobavit, přijďte také.  

Program a vystupující

V průběhu celého dne se můžete těšit na hudební vystoupení skupiny Klapeto, 2JAJA z Jaroměře, Jiřího Pilaře se synem a loutkovou pohádku Jarušky Holasové. To vše doplní komentované prohlídky zahradníků a přednášky odborníků.

Při přednáškách paní Svatošové a pana Soldána, významných bylinkářů, se dozvíte mnoho o léčivých účincích, o použití v kuchyni či v kosmetice a zároveň o zahradě jako takové. Součástí akce budou také workshopy bylinkových mýdel, jarmark zaměřený na kuchyň, kosmetiku a zdravou výživu, putovní výstava Adopce na dálku, soutěže pro děti a další aktivity. 

Přednášky a vystoupení 

11:10 Jiří Pilař a syn (kytara a saxafon)
12.10 Přednáška o zahradě
12.45 Podzimní a zimní bylinky (přednáška bylinkářky paní Svatošové)
13.45 Pohádka o slepičce (Divadlo Jarušky Holasové)
14.20 Přednáška o zahradě
15.00 Klapeto (pražské a zlidovělé písničky)
16.00 Jedlé květiny v naší zahradě (přednáška manželů Svatošových) 
16.40 2JAJA (folková skupina)

Naše bylinková zahrada navazuje na tradici klášterních zahrad, které byly zakládány již od 13. století  a sloužily k pěstování bylin k léčebným účelům nebo k přípravě pokrmů. Celou řadu bylin používáme  v dnešní kuchyni i domácím léčebným účelům dodnes. V naší zahradě, která se po většinu roku halí do atmosféry klidu a odpočinku, se můžete na akci seznámit s pěstováním bylin a s údržbou zahrady. Tematicky laděné záhony se starobylou úpravou zeminy, která pomáhá v udržování vlhkosti, byly v letošním roce obnoveny a osázeny novými rostlinami. Je tedy co obdivovat. 

 

Vstupné

Dospělí: 100 Kč
Senioři: 70 Kč
Děti od 3 do 18 let: 50 Kč
ZTP a ZPT/P: vstup zdarma

Výtěžek z akce pomůže výstavbě nového lůžkového výtahu na odlehčovací službě nemocným roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa. Dosud klienti využívají pouze starý typ výtahu, kde je těžká manipulace s běžnými vozíky, velmi obtížná s elektrickými a lůžkový vozík se nevejde vůbec. Nový výtah tak nejen zpříjemní a zlepší obslužnost nemocných, ale může i zachránit život v případě nutné hospitalizace. 

vs_KHK dvurkralovenadlabem
Rádio_Blaník Fler

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.

Poradna
pro nemocné i pro pečující osoby

Darujte Domovenku
pomůžete nemocným

Odebírejte zpravodaj 
Přihlaste se k odběru zpravodaje  

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930