Úspěšně jsme zbourali bariéry mezi světem zdravých a hendikepovaných, již po dvacáté!

Úspěšně jsme zbourali bariéry mezi světem zdravých a hendikepovaných, již po dvacáté!

TISKOVÁ ZPRÁVA, Žireč, Dvůr Králové n. L., 26.7.2021
„Práci zaměstnanců Domova sv. Josefa poznáte po ovoci“, zaznělo z úst generálního vikáře Mons. Jana Paseky při slavnostní poutní mši svaté. A skutečně lahodným ovocem byly 20. Svatoanenské zahradní slavnosti aneb slavnosti bez bariér, které se v Žirči uskutečnily v sobotu 24.7.2021. 

Vzácné návštěvy na úvod slavností

.
Zahájení si nenechal ujít dlouhodobý podporovatel Domova, kardinál Dominik Duka, který zavzpomínal společně s ředitelem Oblastní charity Červený Kostelec, Miroslavem Wajsarem, jak se zařízení před 20 lety začínalo budovat.

IMG_0873
Při slavnostní příležitosti proběhlo i jedno zakončení, a to projektu Mám sklerózu, ale okno nemám. 86 oken se podařilo díky štědrosti mnoha dárců vyměnit. Pásku symbolicky přestřihli Pavel Bělobrádek, poslanec PČR, Anna Maclová, ředitelka Diecézní charity Hradec Králové a Dominik Melichar, vedoucí Domova sv. Josefa.

Hradišťan dnes jako před 20 lety

IMG_1273
Do dávných dob přenesl návštěvníky mlynář, písař, košíkář i další, kteří přijeli prezentovat starobylá řemesla. Jako Alenka v říši divů byste se cítili při renesanční módní přehlídce, za vzdálených tónů skutečně atypického žánru, hrad (nikoliv hard) rocku, v podání skupiny Quanti Minoris.

IMG_2118
K tomu kontrabasové kvarteto Bumblebass, divadlo pro děti Kozlík, překrásný opertní zpěv Lucie Bildové, Voxel & spol. a mnoho dalších umělců na 4 hudebních scénách.

IMG_3727
Zlatý hřeb akce však měl teprve přijít. Koncert skupiny Hradišťan & J. Pavlica byl více než symbolický. Právě toto hudební těleso uskutečnilo téměř před 20 lety vůbec první benefiční koncert pro Domov sv. Josefa. Stejně jako tehdy byla i tentokrát atmosféra mimořádná.

Místo, aby letěly na dovolenou, přijely pomáhat na Svatoanenské

IMG_3502 - kopie
Klienti Domova sv. Josefa připravili na slavnosti překrásný keramický model Domov sv. Josefa. Vydražil se v tiché aukci za neuvěřitelných 15 000 Kč. 

IMG_3681
A nebyl to nikdo jiný, než dobrovolnice z organizace CISV a jedna ze zdravotních sester Domova sv. Josefa, které společně učinily poslední příhoz. Nikoliv pro to, aby získaly keramický Domov pro sebe, ale aby ho předaly zpět klientům, kteří si ho nyní mohou nechat na památku. Dobrovolnice by mohly odjet na zaslouženou dovolenou. Místo toho však přijely na slavnosti a doprovázely klienty s roztroušenou sklerózou, a to už po několikáté.

Téměř nemůže hýbat rukama. I přesto vedl prohlídku Domova

u2018-11-09-DSC_1286 - kopie
V rámci slavností proběhla i tradiční prohlídka Domova sv. Josefa, důsledkem pandemických opatření však pro omezeném množství zájemců. Část prohlídky měl na starosti pan Josef, kteří je už více než 5 let klientem Domova sv. Josefa. Téměř nemůže hýbat rukama. I přesto ovládá počítač pomocí speciální pomůcky. Právě tuto dovednost všem zájemcům představil.

Na 1500 lidí přišlo podpořit nemocné roztroušenou sklerózou

Právě nemocné, jako je pan Josef, podpořilo svojí účastí celkem 1 412 návštěvníků. Účel akce byl splněn, bariéry mezi světem zdravých a hendikepovaných se doslova rozpadly.
IMG_3780

Celkový výtěžek akce dosáhl částky 77 331 Kč. Všechny tyto prostředky putují na dofinancování terapeutické péče v Domově sv. Josefa, kterou může každý z nás podpořit na webu www.domovsvatehojosefa.cz/pomahejte-s-nami.html.
IMG_1652

Upřímný dík si zaslouží všichni návštěvníci, dárci i partneři akce, jmenovitě Královéhradecký kraj, Nadace Divoké husy, Město Dvůr Králové nad Labem , Rádio Blaník a internetové portály Fler, Kudy z nudy a České výlety.

Více fotografií na: 20. Svatoanenské zahradní slavnosti - Areál Žireč (arealzirec.cz)
Fotografie pro média: 20. Svatoanenské slavnosti | Zonerama.com

 

 

 

 

Domovský zpravodaj 
Buďte s námi v kontaktu.
Přihlašte se k odběru.  

Odborná poradna
pro nemocné roztroušenou sklerózou a pečující osoby

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty, ...

4. Konference o roztroušené skleróze

program, registrace na konferenci

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930