I přes roztroušenou sklerózu tvoří úžasná díla

I přes roztroušenou sklerózu tvoří úžasná díla

Nápad na pravidelná tvůrčí setkávání (nejen lidí s roztroušenou sklerózou) vznikl během kratičkého rozhovoru v kavárně Damián s klientem Pavlem Mrštinou, který proslul v Domově sv.Josefa svými vtipnými verši.

Jak sázet stromy se šimpanzem ☺

Jeho trefné textynapř. Pohádka o princezně Pandemíněvyvolávají úsměv na rtech i v nelehkém období. A co víc, po jejich přečtení se cítíte lépe! A není to přesně to, co všichni potřebujeme? 

Podívejte se na toto videokde je Pavel Mrština v hlavní roli a posuďte sami : )

Prostě Tforba ☺

Ze začátku nejasná představa o vzájemných inspirativních setkání se začala vyjasňovat po seznámení s mnohostranným umělcem, panem Jirkou Donátem.

Tforba“ se pro něj stala terapií zvláště po zjištění diagnózy roztroušená skleróza. Navzdory postupným omezením se nevzdal hledání nových cest, které mu dovolí se umělecky vyjádřit. Naučil se používat techniky jako suchá jehla, lept, mezzotinta, mořidlo na dýze, otisk temper na alobal, olej na sololitu aj.

Kromě toho sepsal 3 knihy bajek (Strč prst skrz krk, Naolejuje-li mě Julie a Nesnese se se sestrou), krásné verše a další texty – nahlédněte sami na jeho web a nezapomeňte mu napsat vzkaz do „Knihy návštěv“. → web klienta Jirky Donáta

_IVO2234

 

Díla klientů zhudebněna a dokonce i vtělena "na malířské plátno"

Tvorbou klientů se nechal inspirovat pan Jirka Pilař, který byl v Domově sv. Josefa zaměstnán. Zúčastňuje se všech tvůrčích setkání a obohacuje program vlastním přednesem zhudebněných veršů Jirky Donáta9.7. přijala pozvání i paní Helenka Knappová, která zná Jirku Donáta z výtvarných kurzůS sebou přivezla obrázky dětí ze ZUŠ, které je namalovaly na motivy bajek z knihy Strč prst skrz krk.

_IVO2349

 

Co nás čeká? Přidáte se i Vy?

Do konce října nás čekají ještě dvě setkání a už teď si domlouvají spolupráci umělci Petr Dostál, Jan Kurucz a Filip Pýcha. Nádherné obrázky prezentovala také paní Miroslava Musilová a přivedla nás na nápad uspořádat výstavu v Domově sv. Josefa – to už ale bude téma pro projekt 2022. Přidáte se i Vy? 

_IVO2213

Projekt Inspirace tvorbou k další tvorbě (nejen) lidí s roztroušenou sklerózou podporuje Ministerstvo kultury. Děkujeme!
vs_mk

Lidé s roztroušenou sklerózou mohou vytvářet umělecká díla díky podpoře v domácím prostředí. K větší soběstačnosti doma pomáhá Domovenka (www.domovenka.cz). Děkujeme všem dárcům Domovenek

 

*** 

 

Bonus na závěr

Ukázka z říkanek Petra Dostála

 

Na ostří světa 

bytím vstupujem 

a nikdy nevíme 

kdy se pořežem 


***
 

 Jsme kdesi na cestě 

přestože už teď jsme tam 

na Cestě 

 
***
 

Láska 

kdo ji zná 

jaká je 

špínu slov 

tichem vypálil 

kdo ji zná 

nemluví 

její hlas 

srdcem zaslechne 


***
 

 

Jsem Opilý 

Přáním 

Vystřízlivět 

 

Poradna
pro nemocné i pro pečující osoby

Darujte Domovenku
pomůžete nemocným

Odebírejte zpravodaj 
Přihlaste se k odběru zpravodaje  

Akce pro klienty
divadlo, kino, nákupy, výlety, koncerty

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31