Roztroušená skleróza mozkomíšní

neuronRoztroušená skleróza je jedním z nejzávažnějších neurologických onemocnění pro svou vysokou incidenci (v naší geografické oblasti 1 případ na 1 000 obyvatel) a pro svou tendenci postihovat a invalidizovat především jedince na začátku produktivního věku.

Roztroušená skleróza je demyelinizačním onemocněním, jehož příčina není přesně známá. Předpokládá se vliv složek autoimunitních, genetických, virových. Vlivem těchto faktorů dojde ke vzniku chronického zánětu a destrukci myelinové pochvy v bílé hmotě mozku a míchy (postižen jen centrální myelin, vlastní axony jsou zachovány), vznikají plaky – vícečetná nepravidelná ložiska – jizvy. Tím dochází k poruše vedení el. impulsu  po nervové dráze z mozku do periferie.

Onemocnění vzniká nejčastěji mezi 20 – 40 rokem života. Má období atak a remisí. Ataka je charakteristická rozvojem ložiskové nebo víceložiskové neurologické dysfunkce. Po určité době dochází k remisi. Po první atace dochází většinou k úplné úpravě, při dalších atakách jsou již remise neúplné a dochází k nárůstu neurologické symptomatologie. Po několika letech již není průběh roztroušené sklerózy atakovitý, ale chronicko – progresivní.

Neurologické příznaky jsou různorodé a odpovídají místům nervového systému, jež jsou postiženy zánětlivými ložisky.

Na začátku onemocnění nebývají výraznější paresy ani spasticita, objevuje se únava, slabost, poruchy zraku, dvojité vidění, nejistota při chůzi, zakopávání, pády, neobratnost rukou. Postupně se objevují spastické paresy a poruchy čití asymetricky, poruchy rovnováhy, ataxie jedné končetiny až těžká ataxie chůze, závratě, poruchy mluvení, polykání, urputná bolest (zánět trojklaného nervu), poruchy sfinkterů – imperativní močení (náhlé nucení na mikci), inkontinence nebo retence, poruchy defekace u těžkých poruch, poruchy psychické sekundárního charakteru vzhledem k chorobě, deprese.

Podle vývoje dělíme roztroušenou sklerózu na formu maligní – během několika let je pacient připoután na lůžko, remise je nedokonalá a na  formu benigní – lehká symptomatologie, často monosymptomatologie .

Infekce a traumata roztroušenou sklerózu zhoršují. Gravidita a následné šestinedělí často vedou ke zhoršení roztroušené sklerózy. Opakovaná gravidita může být sama spouštěcím mechanismem.

Léčba roztroušené sklerózy není cílená, protože neznáme přesně příčinu vzniku. V období atak a dále jako prevence relapsu se podávají imunosupresiva a kortikoidy. Dále se podává léčba symptomatická v rámci jednotlivých příznaků choroby, vitamínoterapie, důležitá je pravidelná rehabilitace a životospráva, omezení námahy a fyzické zátěže, ochrana před prochladnutím a infekcí (každé infekční onemocnění léčit klidem), psychoterapie.

Další informace o nemoci: http://www.ereska.cz/

porovnání zdravých a nemocných nervů

Podpořte Domov sv. Josefa

Aktuálně pro veřejnost:


Běžím pro Domov sv. Josefa,
BĚŽÍM PRO DOBROU VĚC!!

RunCzech - Běžím pro Domov sv. Josefa
Registrace do 20.8.2016.

 

DEN VŠECH
27.8.2016 od 11:00
zámecký park DSJ
Plakátek: obrázek JPEG

 

KONCERT
 Marcely Březinové
2. 9. 2016 od 15:00
Café Damián

 

ADVENTNÍ SPIRITUÁL KVINTET
28.11.2016 od 19:00
Divadlo Beránek Náchod
 

Děkujeme za Vaši podporuDěkujeme našim dárcům

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031