Cena Ď 2017 v Hradci Králové

Cena Ď 2017 v Hradci Králové

Včera v podvečer se uskutečnilo ve Vědecké knihovně v Hradci Králové krajské kolo Ceny Ď. Ta je určená mecenášům a dobrodincům v oblasti kultury, charity, vědy, vzdělávání a morálních hodnot v ČR.  Letos probíhá  již 17. ročník a jeho hlavními „tahouny“ jsou Jitka a Richard Langerovi.

Domov sv. Josefa se stal již pravidelným nominujícím této obdivuhodné „soutěže“, kde není výherců ani poražených – všichni by si cenu zasloužili. Na kolo krajské navazuje v červnu kolo celostátní – finále – kdy je na půdě Národního divadla (letos na Nové scéně 17. 5.) poděkováno úplně všem a celostátní porota hodnotí znova všechny nominace.

Domov sv. Josefa měl hned dvě želízka v ohni. Nominoval Lukáše Raka a za dobrovolnický spolek Arniku manžele Štěpánovy.

Vítězem krajského kola se stal Pavel Čapek, kterého nominoval Domov důchodců v Polici nad Metují.

Na shledanou na 17. května v Praze!:-)

 

Nominace za Domov sv. Josefa:

Lukáš Rak

Kdyby nebylo nasazení, ochota a empatie Lukáše Raka, neměli by klienti v Domově sv. Josefa zážitky, z kterých pak dlouho žijí a dávají jim zapomenout na jejich nelehký úděl. Dovedete si představit, že jste "zavření" třeba rok ve svém bytě ve 3. patře bez výtahu a Váš obzor společenský a kulturní se zúží maximálně na pohled z okna nebo na pobyt na balkoně? Ano. I tací jsou klienti, kteří přijíždí na pobyt do Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové. A to jsou potom doslova šťastní, když se v Domově dozví, že se mohou přihlásit na  výlet do kina, do divadla, na festival,  na Kuks, do ZOO, do Prahy anebo dokonce i na Sněžku či Ještěd. A takový pomocník 3 v 1 jako Lukáš je pak pro ně k nezaplacení. Lukáš Rak je ošetřovatel, řidič i současně ochotný pro každou srandu. Udělá doslova to, co vidí na očích klientů. Teď mluvím o tom, jak je vzal do náručí a "tahal" je do prvního patra v zámku v Ratibořicích, protože  tato památka není bezbariérová. Stejně tak například klienty nosil na Sněžce do lanovky, aby sjeli ze Sněžky. Příhod s ním mají klienti  daleko více. To když se třeba v Babiččině údolí převleče za Viktorku a chodí po splavu :-) Lukáš Rak v roli ošetřovatele a řidiče pracuje v Domově sv. Josefa 13 let a pořád ho to ještě baví .... Klienti ho doslova zbožňují.  

Výlety s ním se dají počítat mezi terapii pro nemocné roztroušenou sklerózou mozkomíšní.

 

Jana a Oldřich Štěpánovi

Tito manželé stáli u zakládání volnočasového spolku Arnika ve Dvoře Králové. Spolek na podzim oslaví 15 let trvání! Arnika je pro Domov sv. Josefa velmi potřebná, protože do Domova vysílá dobré duše, které se věnují našim klientům.

Jana tento spolek zaštiťuje i koordinuje a po celá léta „drží“ i sama se zúčastní organizace některých pravidelných akcí jako je Vítání čtvera ročních období a nákupů, které patří k nejoblíbenějším akcím pořádaným v Domově.

Oldřich pracuje jako dobrovolník v tvořivé dílně.  Ze všech členů Arniky má nejvíce dobrovolnických hodin. Dneska už nikdo nespočítá, kolik hodin návštěvníkům tvořivé dílny věnoval – ať už s pomocí výrobků v dílně samotné při výrobě různých dárečků nebo i doma ve svém volném čase a na své náklady. To když klienti odjíždí a potřebují dodělat třeba košíčky, to má napilno. Stejně tak když třeba i v pozdních večerních hodinách přijíždí do Domova a vypíná keramickou pec…..

Je velmi skromný, pracovitý – vše dělá nenápadně a hlavně nezištně.

Neumíme si představit, až manželé Štěpánovi odejdou do důchodu, kdo je nahradí…. 

Záznam z krajského kola Ceny Ď v Hradci Králové můžete sledovat na:

http://www.cena-d.cz/2017kralovehradeckykrajhotovo.html

 

 

  

   

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930