Camino na kolečkách - přání se může stát skutečností

Camino na kolečkách - přání se může stát skutečností

5. února byla v pražském Karolinu zahájena výstava Camino na kolečkách. Příběh splněného snu, který začal památnou větou Honzy Duška, pacienta s RS upoutaného na invalidní vozík: „Chtěl bych se podívat do Santiaga.“ Příběh, který se stal skutečností, a který začal právě u nás v Domově.
!! PODÍVEJTE SE NA VIDEO !!

Pravděpodobně by se nic nestalo, kdyby tato slova neslyšel jeho kamarád Petr Hirsch, cestovatel ze Dvora Králové nad Labem. Společně začali psát příběh s názvem Camino na kolečkách, příběh dlouhý 640 km. Příběh, v němž se tým lidí, včetně jeho devítiletého synka, postavil za Honzu, aby pomohli splnit jeho sen.

Atmosféra v Karolinu byla toho příběhu svědkem. Vyprávění Honzy o setkání s lidmi ze všech koutů světa, o sjíždění bahnité cesty na elektrickém vozíku, o všech překážkách, které musel tým překonat, ale i o okamžiku, kdy poprvé spatřili věže katedrály v Santiagu, bylo podtrženo krásnými fotografiemi a videoukázkami z celovečerního dokumentu se stejnojmenným názvem Camino na kolečkách (www. caminonakoleckach.cz). PODÍVEJTE SE NA OFICIÁLNÍ TRAILER

(Celý film je možné objednat zde: https://pannonia-entertainment.cz/camino-na-koleckach/)

Honza ale nevyrazil na pouť sám za sebe. Než započal první kilometr své pouti, navštívil pacienty v DSJ: „Já tam pojedu také za vás.“ Každý, kdo chtěl, zapsal na létající lampion štěstí své přání. Lampion byl později jako symbol splněných přání vypuštěn nad Atlantik.

"Rád bych také cestoval. Rád bych se učil anglicky. Rád bych si šel zaběhat do parku. Chtěl bych rukou odehnat mouchu, která mě otravuje. Chtěl bych mít rodinu.", tak zní přání našich pacientů a mnohá další bychom mohli jmenovat.

Příběh Camina dává všem těmto přáním naději: Každé přání se může stát skutečností! Na vozíku život nekončí! A jak se to může stát? Díky Tobě, člověče. Díky tomu, že nejsi zahleděný jen do sebe, ale slyšíš tichý hlas potřebných.

Nejen Camino na kolečkách, ale i DSJ je příkladem splněných přání, na kterých se podílí mnoho dobrodinců. Jak jinak bychom si mohli vysvětlit, že toto lůžkové zařízení poskytuje již 17. rokem komplexní pobytové služby osobám v pokročilém stadiu RS, přestože příspěvky zdravotních pojišťoven a státní dotace zajistí jen část financí každoročně potřebných na provoz? Bez prokázaného dobrodiní bychom se na našem webu nedočetli o projektu Ježíškova vnoučata, díky kterému byla splněna přání mnoha našich nemocných. Na stěně společenské místnosti v Domově by nevisela nabídka kulturního menu, které každý měsíc zve obyvatele Domova na koncerty, do kina, na nákupy i na výlety. A nebýt velkorysých dárců, v Domově by nikdy neexistoval rehabilitační tým, jehož pracovníci každý den pomáhají pacientům znovu aktivizovat ochabující svalstvo, a dávají jim tak naději opět naplno žít.

Ing. JAN STANĚK,
zástupce vedoucího DSJ


Honza Dušek a jeho splněné přání. I přes to, že je na vozíku, spatřil společně
se svým synem po 640 km dlouhé pouti katedrálu v Santiagu de Compostela
a poté i oceán na „konci světa“. Snímek Camino na kolečkách, Tomáš Brabec

  

   

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930