Bez techniky bych si nemohla život užívat

Bez techniky bych si nemohla život užívat

Paní Iva je od r. 2015 stálou obyvatelkou Domova. Dříve jezdila na zdravotní pobyt z Kolína. Ač ji nemoc roztroušená skleróza připoutala na vozík a její hybnost končetin je téměř nulová, života si užívá plnými doušky.

Hlásí se vždy na každou kulturní aktivitu, její vlasy mají módní nádech, vždy najde někoho, kdo jí podrží její oblíbenou cigaretu a nezaostává ani za moderními technologiemi, které ji usnadňují život. To se mi líbí a její životní postoj k životu obdivuji.  

 

Ze svého soukromí mi prozradila: “Narodila jsem se v Kolíně. Mám manžela a dceru.  Mou profesí byla zdravotní sestra. Práce mě velmi bavila, a proto mi bylo velmi líto, když jsem z důvodu nemoci musela skončit.  Má nemoc začala tím, že jsem zakopávala. Bolely mě i oči. To ale lékaři přisuzovali tomu, že jsem sloužila noční služby. Pak jsem absolvovala různé vyšetření a až elektromagnetická rezonance potvrdila diagnózu RS.  

Do páteřního kanálku mi lékaři aplikovali kortikoidy a tím se mi zhroutily tři hrudní obratle. V roce 1993 jsem musela na ženskou operaci a po narkóze se mi stav zhoršil. V současné době hýbu jen hlavou.  Proto jsem moc ráda za moderní pomůcky 21. století, které vypadají tak trochu sci-fi:-)  

Většinu dne trávím na vozíku. Vlastním elektrický vozík. Už ten je zajímavý. Mohu si (sama!) nastavit výšku sedu, polohu zad a polohu nohou. Vozík řídím džojstykem, který ovládám bradovým ovládáním - takovou molitanovou kuličkou.  Ráda "pracuji" na počítači. Nejdřív si přečtu noviny, vyluštím si sudoku a podle nálady si pustím nějakou hudbu, popřípadě film také si čtu knihy. Ptáte se, jak je to možné, když hýbu jen hlavou? Na brýlích mám umístěnou "odrazku" a na monitoru snímač a podle mého pohybu hlavy se hýbe i kurzor. 

U lůžka mám zas na držáku umístěn mobilní telefon, který ovládám hlasem. Řeknu slova, na které se "vzbudí" ovladač televizních programů: DAUN ZAPNOUT! Když chci přepnout, řeknu DAUN TROJKA, ČTYŘKA…atd. Na přivolání ošetřujícího personálu mám u brady balónek na držáku, do kterého stačí ťuknout bradou a rozezvoní se“. 

Co na to říkáte?  

Paní Iva je spokojená. Když na ni koukám tak trochu vyjeveně, odpoví mi: „Víš, jaké mám životní credo? "DUM SPIRO SPERO" - "dokud dýchám, doufám" .  

Už chápu, že si chce užít každého dne a nezáleží jí na tom, co tomu řeknou lidi … 

                                                                                             pracovnice Jitka

 

                                                                                                                                                                             jh   

  

   

Komorní orchestr
Slávy Vorlové

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031