ELO - Centrum ergoterapie a logopedie

Cíl

Zvýšení soběstačnosti a samoobsluhy, seberealizace nemocných roztroušenou sklerózou a jejich opětovné zapojení do společnosti.

Logopedie

"Nebojím se vyrazit na svém vozíku na projížďku po obci, protože vím, že v případě neočekávané situace se dokážu domluvit."

Logoped pomáhá pacientům zmírnit následky roztroušené sklerózy na hlasivky a krční svalstvo. Intervence vedou ke zlepšení hlasových schopnonstí a zmírnění potíží s polykáním. Pokud se pacientovi i přes intervence tyto schopnosti zhorší, navrhne logoped příslušnou pomůcku (např. zesilovač hlasu, komunikační asistent apod.). Pacient se může opět v klidu se najíst a lépe se domluvit s personálem i ve společnosti. Snižuje se tak jeho sociální izolace. Tato služba je zaštítěna klinickým logopedem.

NAŠE VIZE: zajištění komplexní logopedické ve výši 40 h týdně, tvorba individuálních komunikačních plánů

Ergoterapie

Ergoterapeut procvičuje jemnou motoriku pacientů. Je to osoa, která se plně věnuje pacientům s ohledem na to, aby byli více soběstační, aby se zpomalil či úplně zastavil postup roztroušené sklerózy. Ergoterapeut dále metodicky vede aktivizační
služby v Domově: výtvarná dílna, keramická dílna, zahradnická dílna, aromaterapie, muzikoterapie a další služby, které Domov poskytuje v závislosti na personálu.

NAŠE VIZE: zajištění ergoterapeuta na plný úvazek, dovybavení ergoterapeutické ordinace

CITAK (Centrum pro informační technologie a alternativní komunikaci)

"Díky ústní myši (pozn.: zařízení MouthMouse) si mohu hlasem bez cizí pomoci zapnout počítač, napsat e-mail, nebo si třeba i objednat pizzu přes internet. "

CITAK je inovativní v ČR ojedinělý projekt, který využívá moderních pomůcek alternativní komunikace pro zajištění větší soběstačnosti nemocných a naplnění jejich potřeb. Pacienti, kteří již neovládají své končetiny, mohou znovu ovládat své okolí, zapnout si počítač, surfovat na internetu, zavolat rodině nebo třeba personálu, když je otravuje moucha (tuto banalitu nebylo možné dříve vyřešit). Pokud jsou zdatní v ovládání počítače, mohou dokonce i získat práci (např. analýza webů v podobě home office). CITAK je doplněn počítačovým kroužkem, který vede jeden z pacientů, jenž tak získal v rámci tohoto projektu pracovní uplatnění.

NAŠE VIZE:  využití široké škály možností pomůcek alternativní ve vazbě na konkrétní potřeby pacientů, zajištění potřebných pomůcek pro všechny pacienty


Ústní myš pomáhá v každodenním životě pacientů.

Generální partner projektu CITAK

 

  

   

Pomáhejte s námi!

 

Kalendář

   
«  
  »
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031